#290 Drama na sousedním sedadle

Červený vlak jedoucí po kameném vyjaduktu, v pozadí les.
Foto: Pixabay

Největší inspirací spisovatele a každého milovníka příběhů jsou sami lidé kolem nás. Ať už je známe nebo jen vedle nich sedíme v restauraci, v čekárně, ve vlaku. Ať se nás přímo dotýkají nebo se dějí zcela neznámým lidem. Historky ze života jsou tak šílené, že byste je nevymysleli ani po třech dnech na LSD.

Já jsem třeba dnes ve vlaku seděla vedle Angličana, který celou dobu potahoval nosem. To je něco, co já snáším asi tak jako ječení otravných malých dětí, kopání do mé sedačky zezadu, srkání nápoje nebo polévky a vzdychání spojené s hlubokým nádechem a výdechem. Nabídla jsem mu papírové kapesníčky, ale odmítl s vysvětlením, že má v nose polypy. To byla informace, bez které bych asi dokázala žít. Vstřícné gesto navíc odstartovalo jeho monolog, z něhož jsem vytušila, že celou cestu pracuje na prezentaci pro policii v hrabství Kent nebo o policii v hrabství Kent, tyto nuance jsem nebyla schopna v mluveném projevu člověka s polypy rozlišit. S narůstajícím zpožděním vlaku začalo ale na vedlejším sedadle narůstat drama. Když jsme si postáli na kolejích 40 minut, zatímco kolem nás projížděly vlaky všemi směry, začal být pán poněkud nervózní.

Jel si na Moravu pro syna, kterého potřeboval hned dalším vlakem odvézt znovu do Prahy a odletět s ním v noci do Londýna. Ovšem vinou zpoždění mu vlak v protisměru ujel. Stěžoval si stevardovi, že na něj vlak nepočkal, což mu mladík celkem logicky vysvětlil, že cestující obvykle nepřestupují na vlak ze směru, odkud přijeli, že to není tzv. návazný spoj.

Nato pán reagoval docela trefnou analýzou možností člověka, který se potřebuje rychle dostat z Prahy na Moravu a zpět veřejnými dopravními prostředky. Svůj výklad zakončil: No way! Lépe bych to neshrnula.

Hledali jsme možnosti, jak situaci vyřešit. Jak se dostat do Olomouce a z Olomouce do Prahy a z Prahy na letiště a stihnout letadlo. Žena, která držela jeho syna jako rukojmí, nezvedala telefon. Minuty utíkaly jako zběsilé. Vypadalo to, že na peróně bude čekat jednotka policie z hrabství Kent a přepraví ho vrtulníkem až na Ruzyni, protože Češi mu prostě nejsou schopni pomoci. Styděla jsem se za zpožděné vlaky, rozbitou dálnici s kolonami, celkový stav infrastruktury v zemi i českou povahu, která je prostě na překážky na cestě zvyklá. Uvolnila jsem své sedadlo do uličky a nechala pána s tlakem 220/180 vyběhnout z vlaku za svým dalším osudem.  

Taky mi ujely všechny vlaky i autobusy domů. Naštěstí mám šťastnou českou povahu a na nádraží jsem si nechala svou Ježuru. Sedla jsem za volant, zhluboka jsem si povzdechla, potáhla nosem a zaječela radostí, že mám dnes svůj život pod kontrolou.

Den #290 přinesl zamyšlení nad tím, jak asi vypadáme v očích cizinců, kterým při nejlepší vůli někdy nedokážeme pomoci. Myslím, že kdybychom si chtěli v Anglii ve vlaku stěžovat česky, dopadli bychom ještě hůř.

Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)

Další články z této rubriky

Stezka odvahy

Stezka odvahy

Dějiny jsou plné příkladů, kdy lidé překonali své fyzické možnosti nebo přežili věci k nepřežití. Válečné běsnění. Zázračná uzdravení.

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi

Naše Bára není zrovna nadšená z pohledu do zrcadla. Proč? Přečtěte si v dnešním příspěvku, jak tento problém vyřešila.
Jedna ruka netleská

Jedna ruka netleská

Někdy se může stát, že se vám svět změnil během jediné vteřiny. Naší Báře se to stalo – bohužel před…
Teorie podivnosti, kniha

Teorie podivnosti

Už se vám někdy stalo, že jste četli knihu a říkali si, že ji někdo snad napsal podle vašich myšlenek?
Nepotřebujete ponožky?

Nepotřebujete ponožky?

Také se vám stává, že máte doma něčeho nepotřebného nějak moc? A jak to má naše Bára? Přečtěte si v…
Čechoslováci v nás

Čechoslováci v nás

Jak dnes chápeme bývalé Československo? Bereme Slováky jen za sousedy, nebo jsou pro nás ještě pořád bližší než obyvatelé ostatních…
Když nejde o život

Když nejde o život, jde…

Kdy vám mohou papírové kapesníčky zachránit pověst, důstojnost a potažmo i život? Dočtete se v dnešním článku naší Báry.
Už píšeš druhou knihu?

Už píšeš druhou knihu?

Také jste neradi, když se vás někdo ptá na určitou věc – takovou tu konkrétní otázku, kterou neomylně poznáte hned,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*