Moje babička ráda pekla koláče. Když se občas stalo, že jich upekla moc, vždycky se obrátila na moji mámu s dotazem: „Tak nevím, sníme je, nebo vyvěsíme na dveře ceduli?“ A obě se rozesmály, protože znaly příběh dcery babiččiny dobré kamarádky, který se odehrál ještě za první republiky.
Zmíněná kamarádka byla provdaná za statkáře, s nímž měla několik dětí. Na statku pracovala řada lidí, takže strávníků bylo nepočítaně a vařilo se ve velkém. Její nejstarší dcera velice ráda a dobře pekla. Vdala se a krátce po sňatku její manžel odešel za prací do Ameriky. Bylo domluveno, že jakmile tam sežene práci a zajistí bydlení, jeho žena přijede za ním. Než se tak stalo, chvíli to trvalo, a když konečně jeho mladá žena do Ameriky dorazila, její první otázka po příjezdu zněla, co má manželovi uvařit.
„Prosím tě, upeč mi koláče, po těch se mi tady opravdu stýskalo!“ děl manžel a odešel do práce. Mladá paní tedy zadělala, jak byla zvyklá. Nějak, pravda, zapomněla, že jsou jenom dva, takže když se její muž vrátil domů, krásně vonící a vynikající koláče mladé paní zabíraly každou volnou plochu v bytě. Bylo jich tolik, že je rozhodně nemohli sníst sami.
„Co s tím budeme dělat?“ zoufale se otázala manželka. „Máš tady už nějaké známé, že bychom jim to roznosili?“
Manžel přemýšlel jenom chvilku. Pak odběhl a zanedlouho už na venkovní dveře připevňoval ceduli, na níž v angličtině stálo: Dnes čerstvé koláče! Jeho žena zprvu nechápala, co to má znamenat, ale on ji okamžitě ujistil, že „tady je to běžné“.
A skutečně – do večera měli prodáno všechno, co by sami nesnědli. Než uklidili, bylo už pozdě, do postele doslova padli spokojení, že je další den volno, takže si mohou přispat.
Časně ráno však mladého pána probudilo bouchání na dveře. Vylekaný, co se děje, běžel otevřít ještě v pyžamu. Když se vrátil do ložnice, budil svoji ženu, která po „směně“ z předcházejícího dne ještě tvrdě spala.
„Vstávej!“ tahal z ní peřinu. „Musíš upéct koláče!“
Manželka si myslela si, že mu přeskočilo: „Nech mě spát, však tam ještě pár máš…,“ snažila se natáhnout si duchnu zpátky a pokračovat ve spánku.
„Honem vstávej, a rovnou to těsto zadělej z dvojité dávky!!“ To už se o peřinu rvali a mladá paní, teď už přece jenom probraná, se začala obávat o zdraví svého muže…
„A to jsi jich neměl včera dost?“
„Já ano, ale ten zástup lidí venku ne. Právě jsem jim musel slíbit, že koláče dneska opět budou – jinak nebyli ochotni odejít…!“
A protože se podobná scéna začala až podezřele často ráno opakovat, netrvalo dlouho, otevřeli si pekárnu a za pár týdnů už zaměstnávali několik lidí.
Zdroj: redakce – Olga Skálová (autorské dílo)
Malé (svatební) koláčky
Poslat e-mailem VytisknoutSuroviny
Těsto
- 42 dkg hladké mouky
- 14 dkg másla
- 13 dkg sádla
- 1 lžíce moučkového cukru do kvásku
- 1 kostka droždí
- špetka soli
- 2 žloutky
- trocha mléka do kvásku
Na potření
- 1 celé vejce
- olej
Nádivka
- různé (například tvaroh, marmeláda, povidla, ořechy, strouhaná jablka…)
Na drobenku
- 5 dkg hrubé mouky
- 5 dkg moučkového cukru
- 4 dkg másla
Postup
- Z uvedených surovin zpracujeme těsto a necháme v lednici minimálně 30 minut odpočinout.
- Mezitím si připravíme drobenku: do mouky a cukru rozsekáme nožem máslo, rukou je pak v mouce a cukru lehce rozdrobíme a celé necháme před použitím na chvíli odpočinout v lednici.
- Z těsta vyválíme plát jako na silnější nudle a vykrajovátkem nebo skleničkou vykrajujeme kolečka o průměru 4 centimetry. Kolečka plníme nádivkou (viz Tip 1). Následně kolečka zavineme, umístíme na plech spojem dolů (viz Tip 2) a potíráme celým vejcem rozmíchaným s olejem. Na závěr posypeme drobenkou. Pečeme jen do růžova, na 200 °C uprostřed trouby, cca 18 minut.
- Koláčky jsou výborné ihned, nicméně pokud vám vydrží i na další dny, budete překvapeni jejich vláčností.
Poznámky
…
gutentor-overlay
Talířové kuře jako úplatek
Vrátím se do doby před více než třiceti lety, kdy jsem po studiu zůstala kvůli práci ve městě vzdále…
gutentor-overlay
Lehké obědy na výlet i do práce
Vyrazit kamkoliv s obědem v krabičce a nemuset se ohlížet na cenu a nabídku restaurací je osvobozují…
gutentor-overlay
Dokonalý zeleninový den
Kdysi jsme se přátelili s manželským párem zhruba v našem věku. Měli dvě děti, my dceru a všichni sp…
gutentor-overlay
Ugrilujte si zeleninu
Dlouhé roky bývaly letní grilovačky především o klobásách a mase. Zkuste pro jednou vyměnit živočišn…
gutentor-overlay
Meruňky, cukr a pozdvižení na hranicích
V době, o níž píšu, se na výjezd do jakékoliv cizí země muselo žádat o povolení. Naše babi tehdy akt…
gutentor-overlay
Recept na chléb Jednozrnka od Mirky van Gils Slavíkové
Zjistila jsem tedy, že kůrka a patka u chleba absolutně vedou. Tenhle chleba z pšenice jednozrnky s…
Vyplatí se nosit vysoké podpatky? Vědci mají doporučení
Buďte první kdo přidá komentář
Napište komentář
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Komentář
Jméno *
E-mail *
Webová stránka
Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
Program
Pondělí | Střípky Úžasné Báry |
---|---|
Sobota | Recept, recept s příběhem |
Neděle | Čtení ke kávě |
Knižní novinky ≫
- Dobré knihy Peter Wohlleben: Přírodě na stopě
- Dobré knihy Renata Červenková, Radkin Honzák: Všichni žijem´ v blázinci
- Dobré knihy Veronika Ježková, Nikol Francová: Kvítka v bytě
- Dobré knihy Barbara Arzmüller: Náš domov jako odraz naší duše
- Dobré knihy C. J. Tudor: Ti druzí
- Dobré knihy Osho: Nic není nemožné
Hledat články
Vyhledávání
Populární články
- Jak přírodně podpořit imunitu v zimním období V zimní období je mnohem více nemocí, takže se většina z nás snaží udržet ve zdraví, abychom zbytečně nemuseli vyhledávat lékaře nebo lékárny. Jak tedy takto na poslední chvíli posílit
- Máminy pozdní příchody „Nemám ráda, když někde čekám,“ obhajovala se moje máma, když jsme jí celá rodina vytýkali, že všude chodí pozdě.
- #362 Portfolio Dříve než se člověk vydá nějakým novým směrem a vytyčí nové cíle, měl by se zastavit a ohlédnout, jaký kus cesty už ušel. Moderním způsobem vyjádření téhož je takzvané portfolio, tedy přehled toho nejlepšího
- Talířové kuře jako úplatek Vrátím se do doby před více než třiceti lety, kdy jsem po studiu zůstala kvůli práci ve městě vzdáleném skoro dvě stě kilometrů od místa svého bydliště a bydlela v
- #263 Dvanáct do tuctu Věřím tomu, že když si něco opravdu přejete, ono se vám to splní. Možná ne cestou, kterou očekáváte, možná ne očekávaným způsobem ani z očekávané strany, ale splní. Já jsem vždycky chtěla
- #208 Čtenářův rauš Od mala patřím k těm podivínům, kteří dokáží číst knihu celou noc a nevnímat svět kolem sebe. Dokážu si ten pocit vlastního světa vznikajícího v mé hlavě řádek po řádku ještě stále vybavit, tu euforii, ten
- #338 Malé záchytné body Systém malých záchytných bodů se mi osvědčil právě v dobách, kdy se člověku všechno sype pod rukama a na obzoru není žádný svítící maják naděje. Těšit se na letní plavbu Karibikem, asi bych si i po šlápnutí do hovna zpívala. Ale
- Trápí vás pálení žáhy? Řekneme si, co s tím Víte, čemu se vyhýbat? Která jídla při pálení žáhy pomáhají? Pálením žáhy mohou trpět bez rozdílu věku muži i ženy. Poradíme, jak můžete těmto nepříjemným trávicím problémům předcházet.
- Jak přírodně podpořit imunitu v zimním období V zimní období je mnohem více nemocí, takže se většina z nás snaží udržet ve zdraví, abychom zbytečně nemuseli vyhledávat lékaře nebo lékárny. Jak tedy takto na poslední chvíli posílit
- Máminy pozdní příchody „Nemám ráda, když někde čekám,“ obhajovala se moje máma, když jsme jí celá rodina vytýkali, že všude chodí pozdě.
- Zelňačka – první slovo, první polévka a zároveň první zub 23. dubna 20220„Prosím tě, můžeš jít ochutnat tu zelňačku, nevím, co tomu chybí,“ hlásila jsem své mámě
Buďte první kdo přidá komentář