Jak ukázat vnoučeti vzpomínky

Jak ukázat vnoučeti vzpomínky
Foto: Depositphoto

To nejzásadnější, co člověk může předat dalším generacím, jsou zkušenosti, životní nadhled i náhled nebo také vzpomínky. Dnešní uspěchaná doba, plná nových technologií, nepřeje dlouhým rozhovorům, které byly dříve náplní večerů bez televize nebo počítače. Přesto naše děti i vnoučata chtějí (a měly by) vědět něco o historii své rodiny, o svých předcích a životě, který na ně teprve čeká… Jakou formu předání zvolit?

Pokud přemýšlíte, jak předat svým dětem, vnoučatům a dalším generacím něco ze svého života a vzpomínek, máme pro vás několik tipů jak na to.

Starsá fotografie ve zlatém rámečku

Příběh staré fotografie

Už jsem psala o svém „pídění“ na naší hůře. V odkladišti dějin obyvatel tohoto domu se dají najít věci,…

Ačkoliv dnes každý vlastní telefon, tablet, notebook, nebo dokonce všechno dohromady, k nejoblíbenějším činnostem stále patří posezení s knihou. A když je to knížka o životě našich blízkých, rádi se k ní vracíme a předáváme je dalším generacím. Zkoušeli jste si sepsat své myšlenky a vzpomínky? Pokud nevíte jak na to, mohl by vám pomoci vzpomínkový deník, který dnes koupíte v mnoha podobách. Některé jsou opatřené návodnými otázkami, jiné obsahují i základní rodokmen, do dalších lze vkládat fotografie… Přebaly vzpomínkových deníků mají desítky vzorů a druhů, takže si vybere opravdu každý a takovou památku ocení vaše děti, vnoučata či pravnoučata, jako dárek k mnoha příležitostem.

Jestli neradi píšete nebo chcete předat více než slova, úžasnou volbou je tzv. vzpomínková krabice nebo truhlička. Krabici i truhličku můžete zakoupit již zkrášlenou nebo ji sami vyzdobit dle představ, a tím si zpříjemnit čas například při nepříznivém počasí. Krabice vzpomínek může obsahovat fotografie s popisky, předměty, které pro vás jsou důležité a chcete je předat dál, dopisy nebo i šperky. Jednoduše řečeno: náplň záleží čistě na vaší fantazii a myšlenkách, které chcete, aby nebyly zapomenuty.

Třetí variantou, jak si archivovat své vzpomínky pro další generace, je nahrávání. Pokud rádi povídáte a líbí se vám představa mluveného deníku, můžete si zapůjčit nebo zakoupit diktafon s jednoduchým ovládáním, který budete mít kdekoliv u sebe, nahrávat však můžete samozřejmě i na mobilní telefon. Buď sami nahrajete vše, co považujete za zajímavé, nebo se domluvíte s někým, kdo vás bude zpovídat a klást vám otázky, takže bude celý váš příběh zpracován formou rozhovoru. Vaši blízcí tak mohou poslouchat váš hlas na cestách i doma, o samotě, nebo v kruhu rodiny.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, jistě potěšíte obdarované, smysluplně využijete volný čas a sami si zavzpomínáte na krásné i těžší chvíle, které jste prožili. Už víte, co byste svým blízkým chtěli říct a jakou formou?

Zdroj: redakce – Antónie Podhradská (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Když se potká jídlo s pitím

Když se potká jídlo s pitím

Náš organismus si umí vytvořit v rámci látkové výměny kolem 250 ml vody, zbytek potřebuje doplnit – popíjením nápojů (zhruba…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*