Deset lekcí o vyrovnání se s otřesy, ztrátami a změnami
Dlouholetá buddhistická učitelka Kaira Jewel Lingo se ve své knize věnuje návodům k prospěšné osobní přeměně. Dodávají rozvahu a moudrost při důležitých rozhodnutích, pomáhají čelit životním výzvám a léčí emoční strádání.
Účinné způsoby jak uzdravit duši, nabýt klidu, rovnováhy a sebejistoty nabízí Kaira Jewel Lingo všem, kdo se ocitli pod tlakem životních okolností, s nimiž si neví rady. Může přitom jít i o splnění dlouho očekávaných přání, jako je nový vztah, svatba, vymodlené dítě či „práce snů“, jež v nás paradoxně mohou vyvolat stres či pocit nejistoty z nového a neznámého. Podléháme emocím, špatně se soustřeďujeme a tíha smutku, bezmocnosti či negativních myšlenek nám brání přijetí radosti i vděčnosti, a oslabuje tak naši odolnost a sílu.
Kaira Jewel Lingo má bohaté znalosti i zkušenosti z patnáctiletého pobytu v buddhistickém mnišském řádu významného vietnamského mnicha a mírového aktivisty Thich Nhat Hanha (1926-2022), jenž ji pověřil předávat zenové učení, a také poznatky ze svých aktivit v rámci spirituálního vzdělávání nebo rasové a sociální otázky.
V útlé knize dokázala shrnout v deseti lekcích nejdůležitější rady, jak znovu nabýt vyrovnanosti v těžkých časech, duševních otřesech či životních ztrátách a změnách. Ona sama prošla největšími zvraty, když byla v pětadvaceti letech vysvěcena na buddhistickou mnišku a o patnáct let později z kláštera odešla do běžného života. O svých osobních zkušenostech se také zmiňuje a přiznává, že rovněž musela mnohému porozumět a naučit se. „Opravdový praktikant není ten, kdo netrpí, ale ten, kdo si se svým utrpením ví rady.“
Autorka popisuje a vysvětluje účinky deseti kroků k nabytí duševního klidu a rozvahy. Jsou jimi: návrat do klidu svého duchovního srdce; uvolnění a důvěra v neznámo; přijetí toho, co je; přečkání bouře; péče o silné emoce; pomíjivost a patero životních upomenutí; klidné setrvávání za všech okolností; vyrovnanost a pouštění; posilování dobra a vnímání intuice při rozhodování v současné chvíli.
Za velice důležitou považuje všímavou pozornost tomu, co se v nás děje. Například pozorováním dechu, meditací, propojováním se se světem kolem nás apod. „Jediná cesta ven vede dovnitř.“ (nebo skrz sebe) a napomáhá k ní i cvičení, v knize popsané.
Čtenář nemusí být věřícím ani buddhistou, z knihy napsané s laskavostí a citem může díky jednoduchým návodům čerpat inspiraci, pomoc, moudrost i povzbuzení, že: „Nemůžu k životu přidat víc dnů, ale můžu do každého dne přidat víc života.“
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz
Buďte první kdo přidá komentář