Quinou můžete použít jako přílohu nebo do salátů. Nezatěžuje váš trávicí systém. Zasytí vás a obsahuje bílkoviny, které vaše tělo potřebuje. Poradíme vám, jak na ni.
Co je quinoa a jak ji připravit
Quinoa neboli merlík chilský je jedna ze superpotravin, která obsahuje komplexní protein (bílkovinu), tedy takový, ze kterého si naše tělo umí štěpením vyrobit všechny potřebné aminokyseliny. Jde o bezlepkovou potravinu původem z Jižní Ameriky.
Quinoa obsahuje 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % cukrů a 4 až 9 % tuků.
Quinou můžete koupit červenou, černou nebo bílou. Nejpoužívanější je u nás bílá quinoa, která má jemnou máslovou chuť. Chuťově výraznější a křupavější je pak quinoa černá. A červená? To je takový střed mezi černou a bílou, s jemně oříškovou chutí.
Jak v kuchyni quinou používat?
Můžete ji používat tak, jak jste dnes zvyklí používat rýži, tedy primárně jako přílohu. Využití quinoy je však ještě širší – např. do salátů nebo jako příměs do nádivek a placiček, popř. jako kaši.
Před vařením je dobré quinou namočit alespoň na 20 min do studené vody (nikdy ne teplé nebo dokonce vařící). Pokud quinou nenamočíte a následně trošku neproperete, může se stát, že bude mít mírně nahořklou chuť. Nic nezkazíte ani tím, pokud ji namočíte přes noc. Následně vodu slijte a vařte v nové osolené vodě. Vody na vaření dávejte podobně, jako když vaříte rýži, tedy 1 díl quinoy na 2 díly studené vody. Postupně ji přiveďte k varu a vařte podle druhu do měkka. Podle druhu? Ano – bílá, červená nebo černá quinoa bude mít mírně odlišnou dobu vaření. Proto se vždy podívejte na dobu vaření uvedenou na obalu.
Tip redakce: Pokud budete quinou vařit ve vývaru, bude mnohem chutnější. Použít můžete vývar kuřecí nebo krůtí. Pokud vývar nemáte, můžete do vody přidat vývar na vaření, který dostanete v obchodě v malých vaničkách (ten pak přidáte do vody společně s quinoou).
Jednoduchá jídla z quinoy
Kaše. Pokud budete quinou vařit v mléce, chuť i konzistence bude podobná rýžové kaši. Tu si můžete udělat například ke snídani. Pro vyváženost stravy přidejte semínka, oříšky, med, popř. čerstvé ovoce.
Rizoto z quinoy. Jak je psáno výše, quinou lze použít tak, jak používáte při vaření rýži. Tedy proč nenahradit v rizotu rýži právě quinoou? Použijete-li barevnou variaci, tedy černou nebo červenou quinou, bude jídlo vypadat velmi exoticky. Jestliže navíc při vaření quinoy použijete vývar, nebudete už chtít nikdy vařit klasické rizoto, to nám věřte.
Nákyp z quinoy. Opět můžete využít klasický recept na rýžový nákyp, jen rýži nahradíte quinoou. Použijte klasické kompotované ovoce, skořici, mléko a ideálně vanilku. Nebo naopak sáhněte po čerstvém ovoci, po plátcích broskve, ananasu, manga. Stejně tak se ale hodí i jahody, meruňky nebo broskve.
Saláty jsou pro quinou jako stvořené. Zde fantazie nezná mezí. Můžete přidat semínka, bylinky, koření (pepř, papriku, česnek, kmín, koriandr – podle chuti). Nebojte se ani zelených fazolek, karamelizované cibulky, zeleniny. Na závěr zakápněte olivovým olejem. Pokud se chcete nechat inspirovat, příští sobotu vám přineseme recept na salát z quinoy, který jsme v redakci s úspěchem vyzkoušeli.
Zdroj: redakce – Justýna Malásková (autorské dílo), jimezdrave.cz, Wikipedie
Buďte první kdo přidá komentář