Nela Kyselová: Vidlák bůůk

Vidlák bůůk
Farma Rybníček. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.

Úsměvné venkovské počtení do podivně zajímavých časů

o tom, co mi zrovna od vidlí odpadlo

Nela Kyselová (nar. 1989), blogerka, farmářka a spisovatelka, pochází z Českých Budějovic. Pracovala externě jako redaktorka pelhřimovského Deníku, než se rozhodla naplno věnovat rodinné farmě u Pelhřimova, „autentickém venkovu na konci světa“, o němž vtipně píše na Vidlákblogu a ve své knize Vidlák bůůk.

Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Že si Nela Kyselová užívá života na Farmě Rybníček u Pelhřimova, není pochyb. Její nadšení a radost, s jakými překonává nejedno záludné úskalí v hospodaření i v péči o zvířata, je patrné jak z jejího blogu, tak z knižní prvotiny, psané originálním a svérázným jazykem. Je ženou do nepohody a dokáže si poradit s nejrůznějšími nástrahami, jež občas člověku přivede do cesty život, ale také někteří mňoukavci, štěkavci, kteří se na farmě těší láskyplné péči autorky a její rodiny. 

Aby nedošlo k omylu, autorka hned v úvodu objasňuje definici vidláka jako osobu „pracující v zemědělství, která ke své obživě používá vidle. Poklízí s nimi po zvířatech, přehazuje seno, slámu a tak všelijak.“ 

Jak se ona sama dostala k současné práci? S venkovem byla spjatá od malička, neboť často jezdila k prarodičům a zapojovala se do všech prací kolem domu i zvířat. Tam se vlastně předurčilo Nelino vidláctví, které v ní podporoval i dědeček v modrákách a s nepostradatelnou zmijovkou na hlavě, jenž ji mnohému naučil. 

Knihu krátkých vtipných příběhů rozdělila do dvou částí, v první nazvané Písmenka vidlácká se zaměřuje na výstižné postřehy ohledně vidláka jako takového, jeho oblečení, jak reaguje na počasí a které práce musí v různých obdobích roku zvládnout, a také jaký je jeho život, je-li zároveň ubytovatelem, a zmiňuje mnoho dalších trefných poznámek.

Přibližuje vidlákovo ráno i další fáze denního, stejně jako celoročního koloběhu. Ujišťuje, že špína je velmi relativní pojem, a s úsměvem popisuje radost, smích a prozření, k nimž dochází u nich na farmě při běžných návštěvách a zejména školních exkurzích. Děti se třeba dozví, že maso nebo vejce nevzniká v supermarketu nebo že seno je zelené a sláma žlutá. Mnozí mají první příležitost vidět zblízka živá zvířata.

Vidlák bůůk
Na farmě se můžete ubytovat a poznávat zdejší život i malebnou krajinu. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.

V druhé části autorka připravila Písmenka zvěření, kde čtenáře seznamuje s jejich povahou, zkušenostmi spojenými s chovem a s mnoha příhodami. Přibližuje život drůbežníků, řehtavců, rohatců, štěkavců a mňoukavců i zvěřeny ostatní.

Vidlák bůůk
Nela Kyselová se zvířatům věnuje s láskou. Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.

Autorka napsala rovněž vidlácký deníček – občasníček se zápisky od dubna 2022 do března 2023, díky nimž může každý poznat, jak to na venkovské farmě chodí. Ostatně můžete se i vy přesvědčit a poznat venkovský život, projet se na koni, či zvolit jinou příjemnou aktivitu, kterou nabízí Nela Kyselová všem, kteří se na jejich rodinné farmě mohou ubytovat a prožít zde příjemně čas. 

Foto: Eliška Kadlecová. S laskavým svolením Nely Kyselové.

Pro jistotu je na konci knihy k dispozici „vidláckej slovníček“, aby žádný čtenář netápal při některých výrazech a nezvyklých slovotvarech, které autorka hojně, a přitom přirozeně lehce používá.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), kazda.cz

Další články z této rubriky

Tajný život stromů

Tajný život stromů

Víte, že se stromy mají inteligenci? A vypadá to, že větší, než je ta naše. Dokážou se specifickým způsobem domlouvat,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*