V dnešní době možná někoho překvapí, že se řemeslníci mohou pochlubit příjmy, které často převyšují i platy lidí s vysokoškolským vzděláním. Jak je možné, že například bagrista nebo instalatér vydělávají více než mnozí pracovníci v kancelářích? Pojďme odhalit, co stojí za úspěchem moderních řemeslníků a proč jsou dnes v popředí zájmu.
Návrat řemesel na výsluní
Ještě před pár lety by málokdo věřil, že se řemeslné obory stanou tak ceněnými. Dnes však stojí elektrikáři, instalatéři a další odborníci v centru pozornosti. Důvodem je především nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který spolu s rostoucí poptávkou po jejich službách tlačí mzdy nahoru. Tento trend způsobil, že platy řemeslníků často převyšují průměrné mzdy v jiných profesích.
Kolik si mohou vydělat?
Podívejme se blíže na průměrné měsíční příjmy vybraných řemeslných profesí v České republice, ať už jde o zaměstnance nebo živnostníky.
- Elektrikáři: Tito odborníci si mohou přijít na průměrnou mzdu kolem 45 000 Kč měsíčně. Pokud pracují na volné noze, jejich hodinová sazba se pohybuje mezi 450 a 750 Kč. Šikovní elektrikáři si tak mohou měsíčně přijít až na 120 000 Kč.
- Instalatéři: Vzhledem k rostoucí poptávce po komfortním bydlení patří mezi nejžádanější řemeslníky. Průměrný instalatér si přijde na 60 000 Kč měsíčně, ale u živnostníků může hodinová sazba dosahovat až 800 Kč, což může znamenat měsíční příjem až 130 000 Kč.
- Tesaři: S rostoucím zájmem o dřevěné stavby roste i poptávka po zkušených tesařích. Průměrná mzda se pohybuje kolem 50 000 Kč, ale živnostníci mohou vydělat i více než 100 000 Kč měsíčně.
- Zedníci: Průměrná mzda zedníků se pohybuje kolem 45 000 Kč, avšak ti, kteří pracují na volné noze, si mohou vydělat až 80 000 Kč měsíčně.
- Bagristé: Tito odborníci si mohou přijít na měsíční mzdu až 55 000 Kč, ale hodinová sazba živnostníků se může vyšplhat až na 1 000 Kč, což může znamenat měsíční příjem až 160 000 Kč.
- Jeřábníci: S průměrnou mzdou až 60 000 Kč a možností ještě vyšších příjmů pro živnostníky jsou jeřábníci dalšími zástupci této novodobé elity.
Proč se řemeslníci stávají vzácným zbožím?
Dlouhodobě nízká atraktivita řemesel vedla k úbytku zájmu mezi mladými lidmi. Společenský tlak na dosažení vysokoškolského vzdělání a představa, že řemesla jsou méně prestižní, způsobily, že do těchto oborů mířilo méně a méně lidí. K tomu se přidávaly nízké nástupní platy, které odrazovaly další potenciální zájemce.
Situace se ale mění
Dnes se však situace začíná obracet. Vysoké platy a jistota zaměstnání činí z těchto profesí opět lákavou volbu. Mnoho mladých lidí, ale i dospělých, přehodnocuje své kariérní plány, a často se obrací k řemeslům právě kvůli lepšímu finančnímu zabezpečení a únavě z kancelářské práce.
Závěr
Stále větší nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti stavebnictví a dalších řemesel způsobil, že se z těchto profesí stala novodobá elita. Vysoké platy a stabilní poptávka po jejich službách činí z řemeslníků jedny z nejvyhledávanějších odborníků na trhu práce.
Pokud se tedy rozhodujete, jakou profesní dráhu zvolit, možná právě řemeslo nabízí záruku finanční stability a spokojeného života.
Zdroj: Andrea Stejskalová, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/remeslnici-penize-plat-cechu-obkladacu-roman-pommer_1905141215_ako, https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/remeslnici-mzdy-nabidka-firem.A160509_182258_podnikani_kho
Že by konečně mělo řemeslo zlaté dno ? Nikdy to tak nebylo.
Dost kupecké počty, bagrista si sice ůčtouje třeba i 1 000kč na hodinu,ale v té částce je i provoz stroje…
Řemeslníků není dostatek, protože spoustu lidí děla zbytečnou práci, jako autor tohoto článku. Napsat že jsi bagrista vydělá 160 000 je hloupost, protože potřebuje na to bagr a ten už v článku není.
Nevím kam chodíte na tyto informace o hodinových sazbách řemeslníků. Jako elektrikáři se samostatně živíme od r. 1991, především pro státní organizace.Účastníme se výběrových řízení a ceny zdaleka nedosahují ani Vámi uvedenou nejnižší sazbu 450kč. Také neuvádíte, pokud se jedná o OSVČ, že z příjmů za zakázku musí hradit náklady, jako sociální a zdravotní zabezpečení, daně, režie ( auto, účetní, atd. ), materiál. Takže po odečtení těchto nákladů mu zdaleka nezbyde tolik. Také se nezmiňujete o čase, co OSVČ stráví na zakázkách, oproti zaměstnanci, který po směně odejde domů s tzv. čistou hlavou. Rizika pro OSVČ neřešíte vůbec, záruky, apod. Jenom slepě a zkresleně masírujete davy, aby se chytli pro řemeslo.