Hudba srdce

Hudba srdce
Foto: Pixabay

Karel Veselý prochází dějinami popu od generace rock’n’rollu z 50. let přes „revoluci lásky“ v šedesátkách, předkládá obraz milostných vztahů v rocku, disku nebo rave kultuře a mapuje citovou krizi v novém tisíciletí.

Hudba srdce
Foto: se souhlasem nakladatelství Paseka

Příběh popu končí u současných hudebníků definujících radikální podoby queer lásky. Autor ve dvanácti kapitolách vychází z textů písní, ale na pomoc si bere i dobové filozofické či sociologické teorie. Na stránkách knihy se tak potkávají Michel Foucault a bell hooks, Erich Fromm s Beach Boys, Frankem Oceanem nebo Britney Spears.

„Pokud chceme zjistit, co si pod pojmem láska představovaly předchozí generace, populární hudba nám může skvěle posloužit. Láska pro ni vždy byla tématem číslo jedna, a tak nám písně z hitparád pomůžou postřehnout změny, které se v přemýšlení o ní za posledních sedmdesát let udály. To je ve zkratce úkol Hudby srdce,“ píše autor v úvodu knihy, která vznikala od lockdownového jara 2020. Tehdy začal Veselý sledovat archivy hitparád nejprodávanějších písní. Z vyplnění mrtvého času se stala posedlost, která nakonec přerostla v tuto téměř pětisetstránkovou knihu.

Hudba srdce je nejen odpovědí na otázku, jak lovesongy vypovídají o našich emocích v průběhu dvacátého století, ale také autorovým milostným dopisem milostným písním. „Chtěl jsem se zamyslet nad tím, jestli je dnes ještě vůbec možné zpívat o lásce, aniž by to znělo banálně a naplňovalo to ohraná klišé. Přijde mi, že žijeme v krizi lásky, a tudíž i v krizi lovesongu. V knize se pokouším najít z toho cestu ven. Pop je podle mě skvělým místem, kde se takové debaty dají vést,“ říká Karel Veselý.

Karel Veselý (1976) působí jako hudební publicista a redaktor Deníku Alarm. Spolupracuje s hudebním časopisem Full Moon a Radiem Wave. Jeho kultovní kniha Hudba ohně o historii afroamerické hudby vyšla poprvé roku 2010 a po dvanácti letech se dočkala v Pasece reedice. Spolu s Milošem Hrochem napsal knihu Všechny kočky jsou šedé (Paseka 2020), je spoluautorem publikace Planeta Nippon (2017) nominované na cenu Magnesia Litera. Ve stejném roce také vydal svoji románovou prvotinu Bomba Funk, jeho druhý román Kov vyšel v roce 2022.

Zdroj: Matěj Senft, paseka.cz, databazeknih.cz, knizniklub.cz

Další články z této rubriky

Milovala jsem Picassa

Milovala jsem Picassa

Někdy v naší kultuře považujeme modely a múzy za pasivní, tiché lidi, což nejsou. Chtěla jsem ukázat, že ženy, které…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*