V nenápadné uličce čeká na své nalezení dávné knihkupectví a spousta snů

Knihkupectví v Dublinu
Foto: Pixabay

Irská spisovatelka Evie Gaughan (nar. 1976) píšící pod pseudonymem Evie Woods vyrostla a dodnes žije v rodném městě Galway na západním pobřeží Irska. Svoji kreativitu uplatňuje v různých řemeslech a malování. Odmalička ráda vyprávěla příběhy. Nyní je sama píše natolik úspěšně, že její díla patří k nejžádanějším. Její nové knihy The Lost Bookshop se prodalo přes půl milionu výtisků a objevila se na prvním místě mezi bestsellery Wall Street Journal a Top 10 bestsellery Sunday Times. Byla přeložena do více jak dvaceti jazyků a je nominována na British Book Award.

Knihkupectví v Dublinu
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Evie Woods miluje historii, mytologii a magicky záhadné příběhy, o nichž píše uchvacujícím způsobem. V knize Knihkupectví v Dublinu je obsaženo vše, čím nás literatura upoutává, je-li poučná, napínavá, dojemná, romantická, zamilovaná, tajemná, fantaskní, detektivní, humorná i plná nebezpečí. Autorka zdařilým způsobem spojila tyto vlastnosti do dvou příběhů, jež se vzájemně prolínají v různých časových rovinách.

Čtenář se seznamuje s pohnutými osudy dvou žen – Marthy z Dublinu ze současnosti a Opaline žijící ve dvacátých letech minulého století. V životě Opaline hrály knihy velice důležitou roli. Milovala je a dokázala i vnímat, jak si „šeptají svá tajemství“. Byla šťastná, když mohla vést dublinské knihkupectví po nedávno zemřelém majiteli Fitzpatrickovi. Tento zvláštní, záměrně výstřední dům, si postavil podle promyšlených představ. Na schodech zanechal vzkaz: V místě zvaném Ztracené ději se podivné věci. Chtěl, aby lidé otevírali dveře obchodu stejně jako knihu a vstoupili do světa, který předčí jejich představy.

Ke knihám to táhlo také Marthu, jež prchala před násilnickým partnerem. Nastoupila jako služebná u madam Bowdenové, kde také bydlela v nenápadném, zastrčeném domě, kde ji snad nikdo nenajde. Na přání i povahu starší dámy si brzy přivykla a nevadilo jí, že v jejím suterénním pokoji se občas dějí zvláštní jevy. Čáry na zdi se mění v poličku, na níž se objevila kniha s názvem Místo zvané Ztracené, bez uvedení autora. K domu to přitahovalo i malého Henryho, pátrajícím po dávno ztraceném rukopise, který by se mohl nacházet na adrese, kde bývalo knihkupectví, jež vedla Opaline, jak mu kdosi doporučil. Takto se seznámil s Marthou, která mu chtěla pomoci při objevení rukopisu. Jenže na zmíněné adrese žádný dům nestál. Snad ani neexistoval? Přitom oba měli stejnou zkušenost, jako by ho již navštívili.

Oba hrdinové nové epochy jsou naštěstí natolik vnímaví a citliví, že je jim umožněno spatřit a poznat ztracené nevšední knihkupectví v Dublinu, které léta čekalo na znovuobjevení prostřednictvím jejich daru vidět to, co ostatní nevidí.

Poutavý a napínavý román s několika tajuplnými zápletkami budete číst se zatajeným dechem. Na první pohled upoutá i obálka knihy s nevšedně pojatým námětem, výstižně odpovídající obsahu románu. Autorkou je úspěšná grafická designérka Anna Ali Brejšová.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knizninovinky.cz, grada.cz, databazeknih.cz

Další články z této rubriky

Zeptej se zenu

Zeptej se zenu

Knížka Tobě – zeptej se zenu, představuje rozpravy mistra Kódó Sawakiho svým žákům a laikům, jež zaujalo Buddhovo učení.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*