Cestovatel, průvodce, fotograf a publicista Jan Hocek (nar. 1970) navštívil devadesát zemí světa a prošel většinu náročných treků na několika kontinentech. Je autorem řady knih o cestování. Založil obdivuhodný projekt Via Czechia, o němž napsal šest knih s množstvím nádherných barevných fotografií, podrobnými mapami, popisem putovních tras, a přiblížil v nich historii, zajímavosti a pověsti z míst, jimiž procházejí. Stezka Slezskem je poslední ze série šesti bestselerových knih věnovaných putování naší vlastí.
Prvotní nápad Via Czechia uskutečňuje její autor Jan Hocek od roku 2020. Všechny trasy zmapoval a osobně prošel či projel na kole. Znalosti o místní krajině, její geologii, historii i poutavé informace o pamětihodnostech podává v jednotlivých dílech sítě dálkové turistické a poutní cesty Via Czechia – Severní stezka, Jižní stezka, Českem od severu k jihu, Centrální stezka, Českomoravská stezka a závěrečná Stezka Slezskem. Ta čtenářům představuje rozmanitost přírodních krás Rychlebských hor, Jeseníků a Slezských Beskyd se spoustou utajených pokladů zdejší krajiny včetně kulturních a historických pozoruhodností, mnohdy již pozapomenutých.
V souvislosti s ostatními knihami ve zmíněné edici je Stezka Slezskem považována za druhou nejkratší, avšak její trasy nabízejí rozmanitost krajinného rázu i typu cesty. „Od pustých Rychlebských hor přes zvlněný osoblažský výběžek nebo rovinatější Opavsko až po oblast lesem porostlých hald a siluet těžních věží na Ostravsku.“ Kdo kdysi „černou Ostravu“ dosud nenavštívil, bude překvapen, že dnes patří k našim nejzelenějším městům.
Jan Hocek seznamuje s charakterem celé stezky, popisuje podrobně její trasy, která křesťanská poutní místa na ní můžeme poznat, jak nejlépe ji absolvovat, kde přenocovat, doporučuje vhodné vybavení na vícedenní pěší nebo cyklistické putování a další užitečné tipy. Text o historii, přírodě a zajímavostech navštívených míst, doplněný barevnými fotografiemi autor oživuje výňatky z deníkových zápisků o tom, jak na něj působila krajina a co při putování zažil.
Každou etapu doplňuje kromě názorné mapy s vyznačenou trasou a hlavními zajímavostmi také graf délky mapy se stoupáním a klesáním. Jak takové putování vypadá? Například ve čtvrté etapě Rychlebskými horami s délkou 21 km půjdeme Sokolským hřbetem až k Priessnitzovým pramenům a cestou budeme obdivovat pohled z vyhlídky Venušiny misky na Smolném vrchu, zatopený romanticky působící lom Rampa, pestře kvetoucí louky, Boží horu u Žulové, zříceninu Kaltenštejnu, prameny na Studničním vrchu i daleké výhledy k Pradědu, Priessnitzovy léčebné lázně a město Jeseník.
Na sedmé etapě Zlatohorskou vrchovinou pro změnu poznáme zapomenutý kout Českých zemí, jímž nás provede stezka do Osoblažského výběžku, kde horskou krajinu vystřídá mírně zvlněná zemědělská. Půjdeme do jedné z nejizolovanějších oblastí Česka, kde je klid a jen velmi málo turistů.
Nová a zároveň poslední kniha zasvěcená putování po stezkách Via Czechia uspokojí nejen turisty, ale také zájemce o historii a zajímavosti naší vlasti, podmanivé krajiny a měst s mnohdy ne příliš známými místy, která stojí za poznání. Publikace je vítaným spolehlivým průvodcem, v němž nechybí ani důležité a praktické informace. Užitek z nového poznání i potěšení z nádherných snímků přinese rovněž těm, kteří s ní budou putovat, byť jen v duchu.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz, knizniklub.cz, luxor.cz
Buďte první kdo přidá komentář