Malířka a spisovatelka Martina Skala (nar. 1958) se narodila a vyrůstala na Malé Straně v Praze. Vystudovala výtvarnou školu Václava Hollara, na Karlově univerzitě historii a na DAMU scénografii. Ve Francii prožila několik šťastných let, než se s manželem odstěhovala do USA. Za knižní sérii pro děti Strado & Varius obdržela cenu Magnesia Litera. V autobiografické knize To je má země Dinétah přibližuje důležitou etapu svého života, v níž poznala život indiánů kmene Navaho, u nichž pravidelně pobývala.
Všestranně umělecky založená Martina Skala vypráví, co ji přimělo občas vystoupit ze stagnujícího manželství a vydat se do Monument Valley, aby nalezla, co postrádala. V poměrně drsné, avšak na pohled úchvatné oblasti Arizony s proslulými skalními útvary, nacházela rok co rok na několik dnů útočiště. Sblížila se s místními indiány kmene Navaho, kteří ji přijali mezi sebe a poskytli bydlení v tradičním kruhovém hoganu.
Každoročně si dávala k narozeninám dárek, když se z ruchem překypujícího Los Angeles vydala na cestu dlouhou 1500 km přes národní park Zion, Bryce kaňon a kolem Lake Powell do indiánské rezervace. Na širokých pláních jezdila ráda tryskem na mustanzích, aby intenzivně zažívala radost ze svobody. Pro odvahu, obratnost i úctu k místním tradicím získala mezi Navahy respekt a mohla důvěrně poznat jejich každodenní život v souladu s přírodou, staré legendy i šamanské rituály. Přesvědčila se, že mlčení v indiánské komunitě je považováno za zdvořilost, nikoliv za nedostatek konverzace, neboť: „Když se o věcech příliš mluví, nebo se zobrazují, ztrácejí svůj účinek.“
Martina Skala píše o vlastních zkušenostech a poznání podmanivě a čtivě. Porovnává dvě různé kultury a otevřeně popisuje, jak na ní působí svět „bílých“ a svět indiánů, který je jí mnohem bližší. Zmiňuje některé osobnosti, jež v nehostinném území žily, například legendárního zlatokopa Waltera Edwarda Scotta, známého z vystupování v proslulé Buffalo Bill Wild West Show, nebo baletku Martu Becket, rodačku z New Yorku, která se usídlila zvláštní náhodou v Death Valley, kde po čtyřicet let vystupovala ve vlastním divadle Amargosa Opera House. S jejím pojetím života se ztotožňovala. Také Martinu silně přitahovala představa usídlit se v poušti jako poustevník, zejména když ji vysilovaly rodinné vztahy a skličovalo zklamání ze západní společnosti.
Oblíbila si rozlehlou oblast s tajemnou pouští a nezkrotnými mustangy, kam začala jezdit, aby si odpočinula od povrchního života, objevila paralelní světy a také sama sebe. Nevšední zážitky a vjemy zachytila na mnoha obrazech a s některými z nich včetně nádherných barevných fotografií se můžeme seznámit v její originální knize, již mohu vřele doporučit.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz, knizniklub.cz, booktook.cz
Buďte první kdo přidá komentář