Přemítání po pokusu o vraždu

Přemítání po pokusu o vraždu
Foto: Leonardo.ai

Nůž je intimní meditací o životě, ztrátě a schopnosti znovu vstát, kterou světoznámý spisovatel Salman Rushdie napsal v reakci na pokus o vražedný útok spáchaný na něj před dvěma lety. Na uvedení českého vydání knihy se on-line připojil samotný Salman Rushdie a v rozhovoru se Sašou Michailidisem mluvil nejen o atentátu a Noži, ale také o své další tvorbě a plánech do budoucna.

Nůž
Foto: se svolením nakladatelství Paseka

Když se světoznámý spisovatel stal v létě roku 2022 obětí vražedného útoku, tragickou událost přežil s vážnými zraněními. Nůž v rukou atentátníka však nezanechal stopy pouze na jeho těle, ale zasáhl i autorovu mysl.

V pronikavé a hluboce otevřené zpovědi, jež je považována za jednu z největších literárních událostí současnosti, vypráví Rushdie o náročném fyzickém i mentálním zotavení, které by nebylo možné bez lásky nejbližších, podpory přátel i čtenářů – a víry v sílu slov. S nadhledem a také smyslem pro humor klade svůj osobní příběh do pletiva světového písemnictví a odkazuje na literární klasiky i své vlastní texty.

„V Noži Rushdie detailně popisuje nejen sedmadvacet vteřin, během nichž čelil útoku džihádisty. S nadhledem především líčí náročnou cestu k zotavení. Když půl roku po atentátu poskytl rozhovor časopisu The New Yorker – vůbec první po srpnovém útoku – svěřil se šéfredaktorovi magazínu Davidu Remnickovi, že trpí posttraumatickou stresovou poruchou a že už nedokáže psát tak jako dřív. Většinu napsaného prý druhý den maže.

Osobně jsem měl to štěstí se s Rushdiem setkat v říjnu loňského roku ve Frankfurtu. V rámci známého knižního veletrhu byl vyznamenán – podobně jako před ním třeba Václav Havel – Mírovou cenou německých knihkupců. V té době musel Nůž psát, či jej možná už dokončoval. Vyzařoval klid, vyrovnanost.

Stal se nejen symbolem svobody slova – což je úděl, který mu proti jeho vůli připravili islámští fundamentalisté. Současně zosobňuje sílu i léčivou moc literatury. A to je role, pro kterou se rozhodl dobrovolně a která mu dává směr v jeho další práci,“ říká šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček.

Uvedení knihy za on-line přítomnosti Salmana Rushdieho proběhlo 7. listopadu v Knihovně Václava Havla. Moderoval Saša Michailidis. Po rozhovoru s autorem následovala diskuse s překladatelkou knihy Martinou Neradovou a anglistou Ladislavem Nagym.

„Zčásti thriller, zčásti love story.“

– The New York Times

O autorovi:

Salman Rushdie (nar. 1947 v Bombaji) je autorem třinácti románů a několika dalších svazků próz, esejů a publicistiky. Knižně debutoval románem Grimus (1975). Jeho druhý román Děti půlnoci, barvitá sága o šesti desetiletích moderních indických dějin, byl v roce 1993 jmenován nejlepším z děl oceněných v předchozích pětadvaceti letech prestižní literární cenou Booker Prize a roku 2008 rovněž zvítězil ve čtenářské anketě ke čtyřicátému výročí této ceny. Výrazný ohlas zaznamenaly i další Rushdieho romány: Hanba, Satanské verše, Hárún a Moře příběhů, Maurův poslední vzdech, Zem pod jejíma nohama, Zběsilost, Klaun Šalimar, Čarodějka z Florencie, Luka a Oheň života a Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí, svazek kratších próz Východ, Západ, kniha vzpomínek Joseph Anton a Zlatý dům. Roku 2007 byl Rushdie britskou královnou povýšen do šlechtického stavu.

Zdroj: Matěj Senft, paseka.cz, databazeknih.cz, kniznklub.cz

Další články z této rubriky

Přemítání po pokusu o vraždu

Přemítání po pokusu o vraždu

Světoznámý spisovatel se stal před dvěma lety obětí vražedného útoku, který naštěstí přežil. Ovšem tento atentát zasáhl autorovu mysl.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*