In memoriam

In memoriam
Foto: Leonardo.ai

Spisovatelka a scenáristka Alice Winnová (nar. 1992) se proslavila hned svým prvním literárním dílem, strhujícím románem In Memoriam, kterýzískal v roce 2023 Waterstones Prize za nejlepší debut a nejlepší román. Washington Post i New Yorker ho vyhodnotil jako knihu roku a byl přeložen do dvaceti jazyků.

In memoriam
Foto: se svolením nakladatelství Paseka

Autorka našla téma ke své obdivuhodné prvotině při prohlížení archivu novin internátní školy Malborough College, kde studovala. Objevila školní noviny The Marlburian vydávané v letech 1913-1919. Kromě běžných zpráv ze studentského života se začátkem první světové války v rubrice In memoriam pravidelně objevovaly seznamy raněných, zajatých či zabitých absolventů školy, kteří narukovali. Sledovali je jejich kamarádi – studenti, kteří velmi mladí po krátkém výcviku za nimi odcházeli na frontu.

Některé z nejvíce srdceryvných článků v „In Memoriam“ jsou vytažené z historie nalezené v The Marlburian, podobně jako tragické příběhy tří bratrů i dalších chlapců, kteří zahynuli ve válce, prozradila Alice Winnová. Svůj výjimečný román začala psát ve dvaceti šesti letech. Podařilo se jí věrně vystihnout silné pocity i hluboké vnímání přátelství, lásky, vášně a ideálů dospívajících, již ne dětí, ale ještě ne zcela dospělých.

Hlavní linie románu sugestivně oživuje osudy dvou studentů – 18letého Henryho Gaunta a o rok mladšího Sidneye Ellwooda. Jsou dobrými přáteli, ale brzy zjišťují, že je k sobě přitahuje mnohem hlubší cit. Jejich komplikovaný vztah brutálně naruší propuknutí první světové války. Již v létě 1914 začínají odcházet studenti do první linie válečné vřavy, aby je záhy následovali jejich spolužáci z Preshute School. Gaunt se z rodinných důvodů hlásí jako jeden z prvních, přestože je proti násilí a zabíjení. S přítelem zůstává ve sporadickém písemném styku, než se Elllwood odhodlá k odvodu, aby mohli být spolu.

S nimi prožíváme hrůzy a brutalitu války, ocitáme se v infernu zákopové bitvy u Ypres, kde byly použity bojové plyny i v děsivých, nejhorších bitvách u Loosu nebo na Sommě ve Francii.

Studentské noviny stále přinášejí seznamy padlých, zraněných a nezvěstných. Ti, co zatím zůstávají ve škole, jsou zděšeni, kolik kamarádů v bojích padlo, a brzy nastupují na jejich místa. Gaunta a Ellwooda postihují válečná traumata a každou chvíli jim hrozí smrt. Silné citové pouto jim dodává psychickou sílu, je však vykoupeno bolestí, tíží smutku a nejistotou z budoucnosti. Jakou šanci má láska v tak nepříznivé a nebezpečné době?

Autorka mimořádného románu přesvědčivě popisuje sílu lásky, vášně a naděje v konfrontaci s brutalitou, násilím a smrtí. Uchvacující děj přečtete se zatajeným dechem a dlouho ve vás bude rezonovat. Brilantní dílo nadané spisovatelky!

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), paseka.cz, databazeknih.cz, knizniklub.cz

Další články z této rubriky

Krámek na vsi

Krámek na vsi

Jaké to bylo dříve, když měly ženy téměř pevně dané místo ve společnosti a chtěly si plnit své sny? Dokázaly…
In memoriam

In memoriam

Napínavý a dojemný příběh, který se odehrává za první světové války – především o utrpení a tragédii, ale také o…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*