Autokamera na předním skle jako přestupek: Vyhněte se pokutám

policie_kontrola_kamera_na_skle_
Foto: Leonardo.ai

Chcete využít výhod autokamery bez rizika pokut? Objevte nejlepší místa pro instalaci kamery, která vám zajistí legální a bezpečné záznamy každé cesty.

Palubní kamery se stávají stále populárnějšími nejen mezi profesionálními řidiči, ale i mezi běžnými účastníky silničního provozu. Tyto kamery mohou být cenným pomocníkem při nehodách, kdy jejich záznamy mohou pomoci policii, soudům nebo pojišťovnám urychlit vyšetřování. Jak ale kameru správně nainstalovat, aby nedošlo k porušení předpisů?

Kde umístit autokameru

Mnoho řidičů umisťuje kameru do středu čelního skla, což je však nevhodné, protože kamera brání ve výhledu a může ohrozit bezpečnost jízdy. Ideální umístění je poblíž zpětného zrcátka, ale mimo černou tečkovanou oblast na skle. Další možností je umístění kamery na zadní stranu středového zpětného zrcátka, na spodní okraj čelního okna nebo na zadní část palubní desky.

Jak vybrat to správné místo

Nejlepší je vyzkoušet různá místa a zjistit, odkud kamera nejlépe zachytí dění na silnici a zároveň nebrání řidiči ve výhledu. Doporučuje se také konzultace s výrobcem automobilu nebo odborníky v servisu. Bezpečnost a jasný výhled řidiče jsou zde klíčové.

Pokuta za nesprávně umístěnou kameru

Umístění kamery na čelní sklo, kde by mohla bránit ve výhledu, je považováno za přestupek. Za nesprávné umístění hrozí pokuta od 100 Kč do 1500 Kč, ve správním řízení dokonce od 2000 Kč do 5000 Kč. Dále je třeba dávat pozor při zveřejňování záznamů, protože i to může být problematické v souvislosti s ochranou osobních údajů.

Používání autokamer v zahraničí

Pravidla pro používání autokamer se v různých zemích liší. Například v Portugalsku a Lucembursku je používání autokamer zakázáno. V Německu jsou povoleny, ale nesmí bránit ve výhledu a záznamy musí být vymazány do pěti dnů, pokud nejsou použity jako důkaz u soudu nebo pro policii​​​​. V některých zemích, jako je Belgie nebo Rakousko, jsou pravidla přísnější a použití autokamer může být považováno za porušení zákona o ochraně soukromí.

Závěr

Autokamery mohou být užitečným pomocníkem na cestách, ale je důležité je správně instalovat a používat v souladu s právními předpisy. Informujte se o pravidlech v zemích, kam cestujete, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a pokutám. Dodržování těchto pokynů zajistí, že budete mít záznamy v případě potřeby, aniž byste ohrozili bezpečnost nebo porušili zákon.

Zdroje: Justýna Malásková, https://www.viofo.nl/en/blogs/blog/mag-ik-legaal-gebruik-maken-van-een-dashcam-in-mijn-land, https://www.ramtracking.com/resources/blog/dashcam-technology-privacy-laws-what-you-need-to-know-for-driving-in-europe/, https://www.ramtracking.com/resources/blog/dashcam-technology-privacy-laws-what-you-need-to-know-for-driving-in-europe/

1 Comment

  1. Myslím, že by se mělo přestat blbnout, nejprve jsme četli, jak užitečné je instalovat si do vozidla kameru, která nám může pomoci při identifikaci silničních pirátů ohrožujících na silnici naše životy, nebo zaznamenání řady přestupkůčasto vedoucích k havárii vozidla nebo zaznamenání bezohledných vandalů na parkovišti, kteří poškodí vaše vozidlo a bez dalšího zmizí. Jde o neustále se prohlubující buzeraci ze strany EU. Kde je zdaravý sleský rozum. Ty Kamery nejsou zadarmo, abychom je bez dalšího zahodili, podle toho jak se který politik vyspinká.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*