Blanka Rozkošná: Po stopách Přemysla Otakara II.

Blanka Rozkošná: Po stopách Přemysla Otakara II.
Foto: Freepik

Jižní Čechy

Historička a odborná publicistka Blanka Rozkošná (nar. 1968) je autorkou dvou desítek publikací, povětšinou věnovaných kultuře, památkám a historii židovských komunit v Čechách. V nové knize nás zavede po stopách „krále železného a zlatého“ do Jihočeského kraje.

Blanka Rozkošná: Po stopách Přemysla Otakara II.
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Pátý český král Přemysl Otakar II. (1233-1278) je považovaný za jednoho z největších českých králů. Syn krále Václava I. a Kunhuty Štaufské mimo jiné proslul jako „otec měst“, neboť za jeho panování vrcholilo zakládání královských měst a hradních sídel. Zatímco na začátku vlády existovalo třináct královských měst, během čtvrtstoletí královy vlády jich přibylo úctyhodných čtyřicet. Při městech vznikala i významná duchovní střediska, zakládaly se farnosti a kláštery spolu se špitály.

Autorka po stručné chronologii králova života a vlády přibližuje jeho vztah k jižním Čechám, kam poprvé zavítal v listopadu 1251 do tehdejšího hradského centra v Netolicích, jak potvrzují listinné dokumenty. Mimo Prahu pobýval rád v Písku a na blízkém Zvíkově, kde se zdržoval hlavně po roce 1258. Zasloužil se o výstavbu Českých Budějovic, Hradiště (dnes Tábor), Vodňan či Kunžaku a Dolního Bukovska. Každé město, založené Přemyslem Otakarem II. v jižních Čechách, je podrobně popsáno s přiblížením stručných dějin, původního půdorysu, obranného opevnění a dochovaných významných staveb.

Zvláštní kapitola je věnována královským hradům – romantickému Orlíku, králi českých hradů Zvíkovu, téměř zaniklému Újezdci, novogotickému zámku v Hluboké nad Vltavou, reprezentativnímu královskému hradu Myšenci, Velešínu, Protivínu, Bechyni, Jindřichovu Hradci, rodovému sídlu pánů z Hradce, i nikdy dostavěnému hradu Vítějovice na vrchu Osule. Autorka rovněž přibližuje jediný dochovaný královský klášter Přemysla Otakara II., unikátní Zlatou korunu.

Zmíněné historické památky připomíná také množství barevných fotografií, dobových kreseb i archiválií. Výpravná publikace nadchne všechny milovníky historie a kulturních památek, stejně jako zvídavé návštěvníky a turisty, kteří zavítají do podmanivě krásné krajiny jižních Čech.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*