Bohumil Vurm a Zuzana Foffová: Karel IV.

Bohumil Vurm a Zuzana Foffová: Karel IV.
Foto: Freepik

Rytíř – poutník – král – císař

Bohumil Vurm (nar. 1952) je autorem knih s historickou a esoterickou tematikou, napsal rovněž encyklopedii vína. Jeho manželka Zuzana Foffová (nar. 1977) se kromě psaní věnuje fotografování a grafickému zpracování publikací či výstav, jež pořádají často v rámci své společnosti Praga Mystica.

Bohumil Vurm a Zuzana Foffová: Karel IV.
Foto: se souhlasem nakladatelství Euromedia Group, a. s.

Velice kladně hodnocená, nádherně zpracovaná publikace vyšla u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. (1316-1378) a přináší ucelené informace o životě jednoho z našich největších panovníků. Poutavým populárně naučným způsobem přibližuje jeho život i slavnou éru panovnického působení. Historické události stejně jako zásadní osobní zkušenosti Otce vlasti jsou řazeny v chronologickém sledu a poskytují souhrnný přehled poznatků o době vlády Karla IV., jeho vlivu na politické dění, podpoře rozvoje výstavby měst, kultury a vzdělanosti. Umožňují rovněž pohled do jeho soukromí a na průběh čtyř manželství, odhalují i rodinnou provázanost s dalšími evropskými vládci.

Podle životních mezníků jej v deseti kapitolách autoři představují jako rytíře, poutníka, krále a císaře. Každá z nich je obohacena o speciální témata s ní spojená, například umění, architektura, stavební památky nebo ta, která se týkají jeho manželek a potomků. Čtenář tak postupně poznává životní předurčení dědice trůnu a budoucího císaře od jeho narození, křest, dětství a výchovu, složitý vztah s otcem, po významné životní období jeho vlády, úspěchy diplomacie i soukromý život, ale také tíhu odvrácené strany vládnutí včetně intrik na královském dvoře.

Autoři připomínají snahu Karla IV. učinit z Prahy nový Řím a obnovit v ní tradici duchovního centra Evropy. Založením Nového Města Pražského, jehož půdorys snad byl inspirován Jeruzalémem, zamýšlel „vytvořit nové centrum křesťanského světa“, jež by bylo středem říše a zároveň významným křesťanským místem.

Závěr je věnován posledním cestám panovníka, jeho skonu a hodnocení jako zbožného a moudrého císaře. Velkolepě vypravenou publikaci doprovází přes dvě stě barevných fotografií, nechybí ani ilustrace a citáty z dobových kronik.

„Chtěli jsme, aby kniha byla srozumitelná a přehledná a zároveň výpravná, aby se texty dobře četly laikům i zasvěcenějším. Zkrátka jsme ji koncipovali tak trochu jako učebnici nové generace. Přesto v ní nejsou jen fakta, ale lze číst i mezi řádky,“ vyznávají autoři a velký čtenářský zájem, jež jejich dílo vzbudilo i druhé vydání knihy, jsou přesvědčivým důkazem, že se jim úctyhodný záměr podařilo beze zbytku naplnit.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, euromedia.cz

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*