Celeste Ng: Ohníčky všude kolem

Celeste Ng: Ohníčky všude kolem
Foto: Pixabay

Oceňovaná spisovatelka Celeste Ng (nar. 1980), jejíž rodiče se do USA přistěhovali z Hongkongu, patří k nejúspěšnějším americkým autorům. Proslavila se již svojí prvotinou Vše, co jsme si nikdy neřekli. Její další dílo Ohníčky všude kolem se stalo bestsellerem, oceněným Amazonem jako nejlepší román roku 2017, vítězem Ohioana Book Awards i Goodreads Choice Awards 2017 a bylo přeloženo do třiceti světových jazyků.

Celeste Ng: Ohníčky všude kolem
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group

Již potřetí vychází v českém vydání román Celeste Ng Ohníčky všude kolem, jehož děj se odehrává v Shaker Heights, předměstí Clevelandu, kam se také ona s rodiči a sestrou přestěhovala z rodného Pittsburghu. „Bylo to místo, kde jsem byla vychována k tomu, abych si myslela: Můžeš udělat svět lepším, tak hledej způsoby, jak se o to pokusit. A myslím, že to cítila spousta lidí, kteří se přestěhovali do Shaker Heights. Uvědomila jsem si, jak hluboce mě to zasáhlo.“

Autorka citlivě porovnává dva rozdílné světy ve způsobu prožívání života – ten, v němž je svoboda vnímání i projevů citů a je nespoutaný konformitou a nadmírou pravidel, oproti blahobytnému životnímu stylu střední třídy s daným řádem i pokryteckými konvencemi. Dbá se v něm hlavně na vytváření dojmu spořádaného rodinného života, i když v něm panuje napětí a nesoulad, jenž může vyústit v odpor vůči povrchnosti a nedostatečnému zájmu o život druhého.

To je případ rodiny redaktorky Eleny Richardsonové s manželem právníkem a jejich čtyřmi dětmi, studujícími na vysoké škole – Lexie, Moodym, Tripem a Izzy, černé ovce, sourozenci vysmívané. Žijí na clevelandském předměstí v Shaker Heights, postaveném jako utopie, kde každý dodržuje předepsaná pravidla včetně barvy a vzhledu domů, zastřiženého trávníku, pravidelné návštěvy kostela či organizované výpomoci druhým. Poté, co se Richardsonovi přestěhují do nového prostorného domu, svůj původní domek pronajímají. Elena nabízí za mírnou cenu bydlení spolehlivým nájemníkům, kteří si vlastní bydlení nemohou dovolit. Patří k nim i svobodná matka a umělecká fotografka Mia Warrenová s patnáctiletou dcerou Pearl. Pracuje v čínském bistru a ve volných chvílích se věnuje fotografování. Čas od času se jí podaří prodat pár snímků.

Richardsonovy děti jsou novými nájemnicemi fascinovány a Pearl rychle přijmou mezi sebe. Obdivují, jak Mia dokáže zajistit oběma živobytí i jejich kočovný život, kdy se s minimem věcí stěhují na nová místa. Vše je u nich jiné. Mia žije podle vlastních pravidel a nehodlá se za to omlouvat. Oproti nim vede paní Richardsonová předvídatelný, spořádaný život. Od malička zvyklá k poslušnosti se svědomitě drží zajetého plánu – škola, známost, sňatek, hypotéka, děti. Vše dělá, jak se má, aby si vybudovala pohodlný život, který v ní ale tlumí vnitřní jiskru.

Zatímco Pearl si ráda užívá společnosti Richardsonových dětí, Miu naopak vyhledává odstrkovaná Izzy, neboť u ní nalézá, co doma postrádá – důvěru, pochopení a vstřícnou laskavost a je tu vždy vítaná. Mia hodlá v novém podnájmu zůstat již natrvalo, jak dceři přislíbila.

Události se však vyvíjejí tak nepředvídatelně, že je slib ohrožen. Elena se začne zajímat o utajovanou minulost své podnájemnice a je překvapena, co o ní vypátrá. Zakrátko dojde k příhodě, která naruší vztah mezi rodinami i v celé komunitě. Drama vrcholí, když v domě Richardsonových vzplane úmyslně založený požár…

Ačkoliv se příběh odehrává v devadesátých letech minulého století, poukazuje na stále živý rozpor mezi upjatě zajištěným a svobodně nejistým způsobem života. Autorka se dotýká také tíhy osobního tajemství, síly mateřství i nebezpečného přesvědčení, že pragmatickým dodržováním pravidel je možné zajistit si štěstí. Jejím záměrem rovněž je, aby si čtenáři všimli, že dospělí a teenageři zažívají totéž, co v románu popisuje. Ačkoliv se zdá, že dospělí mají věci pod kontrolou, nemusí to být vždy pravda. „Mezi dospíváním a dospělostí je velmi malá mezera, když si uvědomíte, kdo velí a kdo ne,“ říká.

Kniha vychází v překladu Jany Kunové.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz

Další články z této rubriky

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Co víte o nejznámějším chvalozpěvu sv. Františka? Znáte tohle slavné dílo duchovní literatury? Přinášíme recenzi výjimečné knihy RNDr. Miloslava Nevrlého.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*