Čeští lékaři hromadně míří za lepším: České nemocnice zůstávají prázdné

mlada_doktorka
Foto: leonardo.ai

Každý rok se zhruba dvě stovky čerstvých absolventů českých lékařských fakult rozhodnou hledat své uplatnění za hranicemi, zejména v Německu a Velké Británii. Hlavní motivací pro jejich odchod jsou nejen výrazně vyšší platy, ale také lepší pracovní podmínky a příznivější systém dalšího vzdělávání.

Mladí čeští lékaři často popisují, že v českých nemocnicích čelí přetížení, nedostatečné podpoře a složitému specializačnímu vzdělávání. Mnozí z nich nacházejí v zahraničí nejen lepší platové ohodnocení, ale i větší profesní úctu a možnosti rozvoje.

Na druhou stranu, s odchodem českých lékařů roste zájem zahraničních doktorů o práci v Česku. Nejčastěji se jedná o lékaře ze Slovenska, Ukrajiny a dalších zemí východní Evropy. V roce 2023 pracovalo v České republice více než 3 200 zahraničních lékařů, a jejich počet neustále roste. Tento trend je reakcí na nedostatek zdravotnického personálu v českých nemocnicích, které se snaží zaplnit volná místa právě zahraničními odborníky.

Přestože počet absolventů lékařských fakult v Česku narůstá, nedaří se řešit problém jejich nerovnoměrného rozmístění po republice. Nízké platové ohodnocení ve srovnání se zahraničím pak mnoho mladých doktorů motivuje k odchodu. Ministerstvo zdravotnictví sice usiluje o zlepšení platových podmínek a zjednodušení vzdělávacího systému pro mladé lékaře, ale mnoho odborníků se obává, že tato opatření nebudou stačit. Situace v českém zdravotnictví je často popisována jako „časovaná bomba“, kterou je třeba řešit.

Zdroj: Andrea Stejskalová, https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/tretina-novych-doktoru-jsou-cizinci-mladi-cesi-odchazeji-na-zapad-108045, https://forbes.cz/nase-generace-uz-takhle-fungovat-nechce-rikaji-lekari-kteri-odesli-do-zahranici/

5 Comments

  1. Tak jednoduché to je. Proč se nezavede to že když chce odejít do zahraničí tak by měl státu uhradit část nákladu na jeho studie. Proč máme platit jejich studia s našich daní.

  2. Když u nás můžou studovat na lék.f.zdarma(a to je dobře-aspoň co se českých studentů týče), měli by mít povinnost být zaměstnaní v Česku těch 5-6 roků. Slováků je u nás skoro půlka studentů.

  3. Tak jednoduché to není,
    nejdříve musí znát velice dobře řeč a odbornou terminologii v daném jazyce.
    A potom musí udělat zkoušky v dané specializací.
    Bohužel v ČR bez problémů pracují cizinci , kteří česky nedokážou komunikovat…to je druhá strana mince Českého zdravotnictví…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*