
Snadno dostupné stimulanty, které zlepšují sex, přináší třikrát vyšší riziko nákazy HIV
Trend sexu pod vlivem stimulantů podle odborníků vzrůstá. Důvodem je extrémní dostupnost stimulantů, v Česku například pervitinu a tekuté extáze. Přestože je díky nim sex intenzivnější, experti varují před riziky, které přináší. Třeba třikrát vyšší riziko nákazy HIV a dalšími pohlavně přenosnými nemocemi.
Lidí praktikujících chemsex každoročně přibývá. O sex pod vlivem stimulujících látek, dle odborníků, v posledních letech panuje zvyšující se zájem. Lidé se o ně zajímají rovněž jako o pomocníky k intenzivnějšímu sexu. Podle údajů České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) se chemsexu věnuje přibližně 13 % jejich klientů.
„Stimulanty jsou na drogovém trhu v Evropě extrémně dostupné, Agentura Evropské unie pro drogy každoročně ve svých statistikách uvádí několik stovek nových stimulantů na trh. Kromě toho máme na trhu různé látky často používané při sexu pod vlivem – od relativně neškodných poppers přes kokain a GHB/GBL až po pervitin,“ říká Sabína Lužica Brédová, ředitelka občanského sdružení Dom Svetla Slovensko.
Chemsex: sex pod vlivem nebezpečné „čtyřky“
V souvislosti se sexem pod vlivem návykových látek se často používá termín chemsex, toto označení ale není úplně přesné. Tento pojem totiž odborníci používají pro označení úmyslného sexu pod vlivem pouze vybraných drog, typicky psychoaktivních látek mefedronu, γ-hydroxybutyrátu (GHB), γ-butyrolaktonu (GBL) a krystalického metamfetaminu (pervitinu). Tyto drogy se často užívají v kombinaci, která usnadňuje několikahodinové nebo několikadenní sexuální aktivity s více sexuálními partnery. Přestože je chemsex rozšířenějším a známějším jevem mezi muži, kteří mají sex s muži, nevyhýbají se mu ani ženy. Podle loňské studie italských vědců tvořily ve vzorku respondentů se zkušenostmi s chemsexem ženy zhruba 36% podíl.
Mefedron a pervitin jsou fyziologické stimulanty, které zvyšují srdeční frekvenci i krevní tlak a vyvolávají euforii a sexuální vzrušení. GHB (a jeho prekurzor GBL) je silný psychický disinhibitor a také mírné anestetikum. „Lidé provozující chemsex uvádějí lepší sex, protože tyto drogy snižují zábrany a zintenzivňují rozkoš. Dokážou rychle zvýšit libido, usnadňují trvalé vzrušení a navozují pocit okamžitého kontaktu se sexuálními partnery. Někteří uživatelé uvádějí, že je užívají také ke zvládání negativních pocitů, jako je nedostatek sebedůvěry a sebeúcty,“ popisuje Lucie Slováčková, odbornice na zdravou sexualitu z českého e-shopu.
Češi si v sexu pomáhají pervitinem nebo tekutou extází
Konkrétně v české chemsex komunitě podle expertů převažuje užívání pervitinu a GHB/GBL, což je nová syntetická droga přezdívaná tekutá extáze, která vyvolává euforii a podporuje chuť na sex.
Jak ČSAP uvádí na svém webu, chemsex – tedy spojení sexuálních aktivit s užíváním tvrdých drog, představuje výrazný nárůst rizikového chování, především mezi muži majícími sex s muži, transgender osobami a částí heterosexuální populace. Data organizace ukazují, že chemsexu se věnuje až 20 % transgender osob, 15 % MSM a 10 % heterosexuálních klientů ČSAP. „Ročně k nám přijde asi 16 tisíc klientů, kteří se nechají anonymně a bezplatně testovat na HIV a ostatní pohlavně přenosné choroby.Z toho 2 tisíce se chemsexu věnují,“ upřesňuje Stanislav Pekárek, ředitel České společnosti AIDS pomoc.

Sex pod vlivem drog ničí zdraví, psychiku i vztahy
Rizika chemsexu přitom nejsou malá. Podle Stanislava Pekárka praktikování chemsexu vede hlavně ke zvýšenému rizikovému chování a také k třikrát vyšší incidenci nákazy HIV a dalšími pohlavně přenosnými chorobami. Studie zaměřující se na českou chemsex scénu dokládá, že z celkového počtu uživatelů bylo 39 % HIV pozitivních, 11 % mělo infekční žloutenku typu C, 4 % nedávno prodělala syfilis a 6 % nedávno prodělalo kapavku.
Kromě toho odborníci upozorňují na řadu dalších rizik sexu pod vlivem drog na psychiku i fyzický stav. Po požití drog může samotný sexuální akt trvat mnoho hodin nebo i dní, kdy je navíc současně značně oddálen spánek a organismus se dostává do výrazného fyzického stresu. S ohledem na psychiku se může dostavit paranoia, toxická psychóza, chronická deprese a úzkosti. Samozřejmě hrozí riziko předávkování s vážnými až fatálními následky. V neposlední řadě se lidé, kteří holdují chemsexu, často potýkají se vztahovými a jinými problémy v osobním i pracovním životě a zásadně se snižuje jejich schopnost užít si sex bez podpory drog.
Přestože je sex pod vlivem drog na vzestupu, pro drtivou většinu lidí je stále nepřijatelný. Potvrzují to data z loňského průzkumu společnosti Růžový slon a agentury STEM/MARK. Podle nich vyjádřilo odpor vůči sexu pod vlivem drog až 85 % respondentů. Oproti tomu sex pod vlivem návykových látek, zejména alkoholu, je pro českou populaci přijatelný. Sex v opilosti vnímá 40 % Čechů a Češek za přijatelný a zhruba 60 % respondentů jej provozuje, nebo jej alespoň někdy vyzkoušelo.
O Ruzovyslon.cz
RuzovySlon.cz již 23 let provází světem sexu a mění pohled české populace na něj. V prodejnách i e-shopu odborníci vybírají nejzajímavější erotické pomůcky z celého světa, které jsou ideálním prostředkem k experimentům s vlastní sexualitou, posouvání hranic a oživení stereotypního sexu. Součástí odborného poradenství je také tvorba instruktážních videí a testování erotických hraček.
O ČSAP (České společnosti AIDS Pomoc)
ČSAP vznikla v roce 1989 jako iniciativa ze strany blízkých a rodin HIV pozitivních lidí, s cílem prakticky jim pomáhat při řešení každodenních komplikací. Práce sdružení se postupně rozšířila i o prevenci a osvětu. Významným milníkem bylo vybudování sociálně-azylového centra Dům světla koncem 90.let, od kdy ČSAP nabízí rovněž bezplatné anonymní testování na HIV a azylové a ubytovací služby pro HIV+ osoby. V současnosti organizace realizuje i AIDS poradny, bezplatné anonymní testování na protilátky HIV v Praze a Ostravě, nonstop telefonní poradenskou linku pro oblast prevence HIV/AIDS a další aktivity. ČSAP také provozuje sociální službu ChmsHelp, která pomáhá klientům užívajícím Chemsex se vypořádat s negativními důsledky tohoto rizikového chování. Tato služba je poskytována v anonymním a bezplatném režimu.
O Domu Svetla Slovensko
Občanské sdružení Dom svetla Slovensko je nevládní neziskovou organizací, jejíž hlavním cílem je odstranění stigmatizace lidí žijících s HIV ve společnosti, obhajoba a prosazování jejich lidských práv a prevence šíření HIV/AIDS a dalších sexuálně přenosných nemocí. Organizace, která byla v roce 2017 založena mateřskou organizací ČSAP, aktuálně poskytuje bezplatné a anonymní testování na sexuálně a krví přenosné infekce.
Zdroj: Adam Durčák, Lucie Slováčková, ruzovyslon.cz, Sabína Lužica Brédová, domsvetlaslovensko.sk, Stanislav Pekárek, aids-pomoc.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38151006/, https://www.hiv-prevence.cz/clanky/prevence-hiv-a-chemsexu-v-ramci-evropskeho-testovaciho-tydne-2024.html, https://cejph.actavia.cz/pdfs/cjp/2022/02/04.pdf
Buďte první kdo přidá komentář