Neočekávaná transformační cesta
Mezi publikacemi o klimakteriu zcela vyniká Sedm darů menopauzy dr. Cheryl Bridges Johnsové (1953), populární lektorky, spisovatelky a ekumenistky. Zabývá se v ní přínosem a dary, které toto důležité období v životě ženy nabízí k poznání a přijmutí autentického já, jež mu dodává naplňující smysl v nové duchovní cestě. Jsou jimi dary odkrývání, hněvu, autentického já, dar rozšíření času, duchovní svobody, vize a odvahy.
Teoložka Cheryl B. Johnsová poskytuje nadějeplnou možnost přijímat menopauzu jako příležitost k osobní transformaci. Provází jejími sedmi vývojovými stadii a radí, jak díky nim realizovat obdivuhodnou transformaci na fyzické, emocionální i duchovní úrovni. Je čas k osobní reflexi, smíření s minulostí i se sebou samými. Autorka na příkladech ze svého života i ze zkušeností klientek ukazuje způsoby využití této šance, abychom získaly fyzickou a duševní rovnováhu.
Vysvětluje, jak výrazné hormonální změny „tlačí na zdánlivé já, aby uvolnilo prostor pro návrat autentického já“. Tato bouře je tu proto, aby poskytla prostor bytí v tomto světě i k řešení potlačených věcí, které se dostávají na povrch. Často jde o zklamání, že jsme byly druhými využívány, byť „pro dobro rodiny a dobrých vztahů“, bez ohledu na naše pocity a přání. Odhaluje problematiku potřeby „být hodná“, tedy být ve všem druhá, všem vyhovět a na svoje nároky nebrat zřetel. „Hodné“ ženy nejsou vždy hodné, ale spíš laskavé a chybí jim vymezení správných hranic. Pak se v ženě může ukrývat hněv, že snášela věci, které jí nebyly ku prospěchu, a to už dále nechce dělat. Pokud se stále snažila ukazovat jen přívětivou tvář a vztek potlačovat, mohl se pak projevit ve formě deprese.
V období bývá přehodnocován dosavadní přístup ke stresovým faktorům. Je úlevné odpustit sami sobě i ostatním. „Zvolit si odpuštění neznamená, že budete předstírat, že se nic nestalo. Odpuštění spíše znamená volbu, že již nedovolíte újmě, kterou vám druzí způsobili, aby nad vámi nadále měla moc. Odpouštění a pouštění je osvobozující. Vedou vás na nové místo.“
Autorka se dotýká i citlivého tématu, jímž je láskyplné přijetí svého stárnoucího těla jako domova duše a jeho opatrování. V nečekaném kontextu a otevřeně uvádí příklady žen, které z různých důvodů trpěly v církevním prostředí. Současně radí, jak postupovat k uvolnění nahromaděné křivdy a osvobodit se z tíže minulosti. „Menopauza je přesně zabudovanou krizí s dostatečnou transformační silou, aby nám pomohla znovu objevit naše nejhlubší a nejvíce autentické já.“
Cheryl Bridges Johnsová s citem proniká k jádru problému, ukazuje jeho příčiny i způsoby, jak ho pochopit, najít optimální řešení a přitom se vyvarovat navyklých, ale nezdravých stereotypů chování. Dokáže inspirovat svěžím a povzbudivým způsobem, jímž probouzí chuť začít život bez staré zátěže a s novými prospěšnými cíli.
Zdroj: Text – Dana Vondrášková, maitrea.cz
Buďte první kdo přidá komentář