Co skrývají nejtajemnější knihy světa?

Co skrývají nejtajemnější knihy světa
Foto: Leonardo.ai

Halloween, původně keltský lidový svátek odehrávající se noc před naším svátkem Všech svatých, je za dveřmi. Ať už jste vyznavači této americké verze nebo dáváte přednost českým Dušičkám, v obou případech jde o událost, která skrývá tak trochu tajemna a která nám připomíná, že náš život netrvá věčně a že je možná i něco po něm.

Informace o světě na druhém břehu i nevysvětlitelných jevech najdeme i v řadě knih. Lidi totiž od pradávna nadpřirozeno přitahovalo a bylo předmětem jejich poznání. Tady je pár tipů na nejtajemnější knihy světa.

Codex gigas alias Ďáblova bible

Codex gigas je největší rukopisná kniha světa. Byla napsána počátkem 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Právě pro svou velikost získala přízvisko „gigas“. Své druhé jméno pak dostala podle obrazu ďábla o velikosti skoro 50 cm, který je vyobrazen na straně 290 na jinak prázdné stránce. Několik předchozích listů je napsáno inverzně na tmavém podkladu a má velmi ponurý charakter, hodně odlišný od celého zbytku kodexu.

Celý rukopis je napsán latinsky. Jeho obsahem jsou kromě textu bible další nejrůznější texty jako vyznání hříchů, hlaholská a cyrilská abeceda, Kosmova kronika česká nebo obranná zaklínadla pro vyhánění démonů.

Podle legendy knihu za trest vytvořil mnich, který se oddával satanistickým rituálům. O tom, že provozuje černou magii, se totiž dozvěděl jeho opat, a aby se provinilý mnich vyhnul zazdění zaživa, slíbil, že napíše za jedinou noc knihu obsahující všechny vědomosti světa. O půlnoci mu bylo jasné, že úkol nemůže zvládnout, a zaprodal svoji duši ďáblu. Ten za něj celé dílo napsal a mnich jej pak na oplátku do knihy vyobrazil.

Codex gigas
Foto: Wikipedie

Kniha Soyga

Tahle kniha, známá také pod názvem „kniha, která zabíjí“, pochází z počátku 16. století. Obsahuje řadu mystických rituálů, zaklínadel a nejrůznější okultní symboly. Snažil se jí porozumět už matematik a alchymista John Dee. Společně se svým kolegou Kellym údajně navázal spojení s nadpozemskou bytostí Uriel, které se na knihu zeptal a po které chtěl vědět, o čem kniha pojednává. Uriel Kellyho ústy odvětila, že kniha obsahuje to, co v edenu vyjevil Boží anděl Adamovi. A tajemství, jak ji rozluštit a číst, zná pouze archanděl Michael.

Kniha sama se časem ztratila ze světa a několik století se mělo za to, že definitivně. Nakonec ale na ni narazila historička Deborah Harknessová při psaní své dizertační práce v Britské knihovně v Londýně. Rozluštit se ji snažili i dnešní badatelé. Například matematik Jim Reeds dokázal odhalit algoritmus, podle něhož byly tabulky s písmeny sestavovány, vlastní obsah knihy však zůstává dál tajemstvím.

Vojničův rukopis

Jde o nejčastěji zmiňovanou knihu v souvislosti s tajemnem. Dostala jméno podle amerického knihkupce Vojniče, který ji v roce 1912 koupil v Itálii. Podle výzkumů pochází pergamen ze začátku 15. století a jeho historie má i svou českou stopu. Jeden čas totiž spis vlastnil Rudolf II., po něm jeho vrchní botanik a poté obskurní pražský alchymista Georgius Barschius. Dnes knihu vlastní Yaleova univerzita.

Největší záhadou je jazyk, kterým je napsaná. Dosud se jej totiž nepodařilo rozluštit. Celkem 240 stran tvoří herbář, kresby nahých koupajících se nymf, astronomické diagramy a symboly a kosmologické náčrtky a mapy. Jde tedy o knihu alchymistů? Filozofický experiment? Je autorem anglický filozof Roger Bacon, jak o tom byl přesvědčen Rudolf II.? Nebo je to podvrh?

Nad neznámým písmem si dosud všichni odborníci i „záhadologové“ vylámali zuby. Nikdo neví, zda jde o vymyšlený jazyk, fonetický přepis asijského nebo naopak severogermánského jazyka či šifru. Nakonec může jít o text, který napsalo nesrozumitelným písmem médium při spiritistické seanci.

Voynich manuscript
Foto: Wikipedie

Rohoncův kodex

Záhadný kodex z poloviny 16. století, objevený ve městě Rohonc, stojí ve srovnání s Vojničovým rukopisem trochu stranou světového zájmu. Malá kniha o 448 stranách ale není o nic menší záhadou – dodnes nikdo neví, co se v ní píše. Aktuálně leží v budapešťské Maďarské akademii věd.

Dílo obsahuje 84 jednoduchých černobílých kreseb s křesťanskou, ale i islámskou tematikou. Text knihy tvoří přes 150 symbolů, poměrně složitých a s nejasnou strukturou mezer. Podle studií se čte zprava doleva a zdola nahoru, to je ale zatím vše, co se ví. Ohledně původu písma existují rozmanité teorie. Podle jedné je sumersko-maďarský, podle další dako-rumunský, podle jiné se jedná dokonce o sanskrt.

Codex Rohonci
Foto: Wikipedie

Tajemství knih z druhé ruky

Že svá tajemství může mít v podstatě i obyčejná kniha, dokládá zkušenost knižního secondhandu. V knihách, které sem putují od čtenářů z celého Česka a Slovenska, se skrývalo nejedno překvapení. Nejčastěji se jedná o nejrůznější záložky, fotografie, papírové kapesníky. Občas knihy ale vydají doslova poklad. Třeba zrovna letos našli pracovníci jednoho knižního secondhandu v hororovém románu To přes 100 tisíc korun.

Knihobot – nález
Foto: Zuzana Žižková

Mezi nejbizarnější nálezy pak patří nejenom fotografie celebrit nebo modelek, ale i soukromé erotické fotografie, pohledy z dovolených, pak také historické bankovky – a zatím nejstrašidelnějším příkladem bylo kolečko salámu,“ uvádí Barbora Votavová, brand manažerka knižního secondhandu. Hned ale dodává, že při nákupy knihy z druhé ruky není třeba se obávat nějakého nemilého překvapení. „Vždy na fotkách uvidíte přesně tu knihu, která vám přijde. A nemusíte se bát, že by se do prodeje dostal kousek omaštěný salámovou záložkou. Taková tajemství v vždy včas odhalíme.“

Zdroj: Zuzana Žižková, Barbora Votavová, wikipedie.org

Další články z této rubriky

Jak správně krmit kočku

Jak správně krmit kočku

Víte jak správně krmit kočky? jaké složky by měla obsahovat jejich strava? Na co byste si měli dávat pozor, abyste…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*