Couchsurfing v Saúdské Arábii

Couchsurfing v Saúdské Arábii
Foto: Pixabay

Moje cesta zemí mezi středověkem a budoucností

Známý německý novinář Stephan Orth (nar. 1979) na cestách využívá CouchSurfing, internetovou službu bezplatného ubytování. Poznává nejen život, kulturu a zvyklosti svých hostitelů, ale i místa, kam by se například v Saúdské Arábii, Rusku nebo v Íránu s cestovní kanceláří nedostal. O nevšedních zážitcích píše knihy, z nichž se staly bestsellery.

Couchsurfing v Saúdské Arábii
Foto: se svolením nakladatelství Kazda

Stephan Orth procestoval v Saúdské Arábii s jedenácti hostiteli během devíti týdnů tisíce kilometrů a poznal slavná i málo známá místa. Před cestou byl upozorněn na zákaz alkoholu, obchod s drogami (trest stětí hlavy), na respektování tradic a dodržování konzervativního oblékání (pod vysokými pokutami). Povinnost nosit na veřejnosti abáju, svrchní zahalující oděv muslimských žen, byla zrušena teprve před několika měsíci (kniha vznikala během lockdownu), ale praktikování tohoto zrušení nebylo ještě příliš rozšířené. Zákony tu platí nejenom státní, ale také rodinné. Autor poznal, jak se udržují zákony na veřejnosti a v rodině, kde se přísně dbá na čest a také na to, co si o člověku myslí druzí.

Stephan sice tvrdí, že „Saúdská Arábie rozhodně není zemí, kam byste nadšeně cestovali za zábavou“, a přesto ji tu zažíval, včetně velkolepého festivalu elektronické hudby všech dob MDL Beast nebo akcí konaných v soukromí luxusních vil. Podstatná část společenského života se odehrává v nákupních centrech s luxusními obchody a supermarkety. Originální název řetězce Danube (Dunaj) v zemi bez jediné stálé řeky překvapí podobně jako reklamní loga prodejen McDonald, kontrastující s věžemi mešit. Obyvatelstvo je mladé – ze dvou třetin pod třicet let – a představuje novou generaci, jež se dostává ke slovu.

Autor popisuje zážitky z pouště (zabírá 95 % území Saúdské Arábie), kam ho vzali známí na adrenalinovou projížďku po dunách i na piknik s kávou u ohně s poznámkou: „V poušti mluvíme jenom o veselých tématech.“ Cítil se zde dobře a svobodně stejně jako místní obyvatelé. Prozrazuje, jak v muslimské zemi tajně slavil v uzavřené společnosti Vánoce, a píše také o tématu homosexuality, která je oficiálně zakázaná a je za ni trest smrti. Zajímalo ho, jak je to zde s flirtováním nebo manželstvím, kde muž může mít až čtyři manželky. Jeden z jeho přátel nemohl pochopit, jak v Evropě může být muž ženatý pouze s jednou ženou, zatímco jeho otec má čtyři manželky, on čtrnáct bratrů a devět sester.

Budeme mít možnost poznat pozoruhodnosti v Džiddě, mezi něž patří nejvyšší vodní fontána na světě nebo připravovaná nejvyšší budova světa Jeddah Tower, vrcholné dílo architektury s výškou jednoho kilometru. Poznáme smělý projekt Vize 2030 obsahující ambiciózní futuristickou pouštní megapoli budoucnosti s názvem Neom, budovanou v provincii Tabúk u Rudého moře. Za každou krátkou kapitolou najdeme i rámeček se zajímavostmi o velbloudech, jež se těší v zemi oblibě a mnozí, zejména závodní, jsou vysoce ceněni.

Stephan Orth poznal kromě přírodních krás, moderních měst a pamětihodností Saúdské Arábie i zvyklosti, povahu a soukromý život jejích obyvatel skrytý za zdmi domů a získal zkušenost, že i lidé s jinými názory a tradicemi spolu mohou vycházet.

Zajímavá publikace s mnoha autentickými poznatky obsahuje kromě mapy s navštívenými místy 60 barevných a 47 černobílých fotografií. 

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), kazda.cz

Další články z této rubriky

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Co víte o nejznámějším chvalozpěvu sv. Františka? Znáte tohle slavné dílo duchovní literatury? Přinášíme recenzi výjimečné knihy RNDr. Miloslava Nevrlého.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*