Daisy Mrázková: Co by se stalo, kdyby…

Daisy Mrázková: Co by se stalo, kdyby…
Foto: Freepik

Obdivuhodná výtvarnice Daisy Mrázková (1923-2016) napsala a kresbami obohatila nádherné knihy pro děti, které patří k nejcennějším a nejžádanějším. Knihu „Co by se stalo, kdyby…“ z roku 1980, kde se úsporný text nápaditě prolíná s obrázky, vydalo nakladatelství Baobab ve velkorysém formátu a v tiskové úpravě Juraje Horvátha. 

Daisy Mrázková: Co by se stalo, kdyby…
Foto: se svolením nakladatelství Baobab

Daisy Mrázková s manželem malířem Jiřím Mrázkem byli členy skupiny UB 12, tvořené přátelskou společností umělců, jejichž díla nepostrádala duchovní rozměr. Daisy Mrázková se věnovala dětským knihám od šedesátých let. Dokázala v nich citlivým, přístupným způsobem podporovat v dětech představivost i přiblížit jim radosti a velké věci života.

V půvabné obrázkové knize „Co by se stalo, kdyby…“ klade malým dětem až překvapivě originální otázky k přemýšlení, rozvíjení fantazie i vlastnímu aktivnímu domýšlení textů a obrázků. Společně s nimi si mohou rodiče a prarodiče odpovědět, co by se stalo, kdyby… šli v dešti do lesa bez kabátu, měli své letadlo anebo byli malí jako mravenec a mohli si všecko krásně zblízka prohlédnout. A co říci na nápad jet na kolečkových bruslích z Prahy až k babičce do Kamenice? Malé průzkumníky by mohlo zajímat, co by se stalo, kdyby vlezli do jeskyně? Našli by tam poklad, starodávnou zbraň, nebo jen očouzené kameny?

Katrin Wiehle: Můj malý les

Katrin Wiehle: Můj malý les

Mezinárodně proslulá ilustrátorka Katrin Wiehle (nar. 1982) vyrůstala na statku v německé vesničce, obklopená milovanými…

Děti se díky zvídavé otázce dostanou do Afriky, aby si popovídaly s žirafou, či půjdou na procházku v moři. Bude je jistě zajímat, co by se stalo, kdyby měly strýčka myslivce, s nímž by chodily do lesa, a co by tam viděly. Překvapí je možná otázka, co by se stalo, kdyby se jejich kaktus rozrůstal stále víc a víc, anebo co by si užily, kdyby měly svého slona. A jak by bylo vzrušující, kdyby po Praze chodil obr!

Knížka vychází pro děti do šesti let, nepochybně však potěší a nadchne i jejich rodiče a prarodiče, kteří jim ji budou číst, i každého, kdo umí vnímat svět s fantazií, stejně jako autorka. Na jedné vernisáži jejích obrazů o ní Juraj Horváth řekl: “Daisy Mrázková je legenda, malířka, která se sklonila k dětem a vytvořila pro ně řadu původních a průkopnických knih. Dokázala to jako málokdo v harmonickém souladu obrazu i textu.“

Zdroj: Dana Vondrášková (autorské dílo), baobab-books.net

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*