Dobrodružství nečeká! Vyrazte na Stezku Českem

Stezka Českem – Nové příběhy
Foto: Leonardo.ai

Čtyřicetiletý dobrodruh Martin Úbl zdolal několik dálkových stezek v různých částech světa, včetně extrémně obtížných trailů jako The Great Divide Trail ve Skalnatých horách Kanady. O svém putování napsal pět knih, z toho tři o Stezce Českem, jejímž je duchovním otcem. Jeho publikace se staly nepostradatelnými pro nadšence, kteří se s batohem vydávají na túry vstříc novým zážitkům. Po přečtení se k nim možná přidáte i vy.

Stezka Českem – Nové příběhy
Foto: se svolením nakladatelství Jota

Na besedách se na Martina Úbla obraceli lidé, kteří by také chtěli jít na stezky jako on, jen ne tak náročné. V České republice podobná dálková trasa zatím chyběla, a proto se pustil s kamarády, Klubem českých turistů a dalšími lidmi do jejího trasování a přípravy. A podařilo se! Stezka Českem vede kolem českých hranic, má dvě tisícikilometrové části – severní a jižní a dvacet etap. Jižní trasa je díky nižšímu převýšení vhodná pro začátečníky nebo seniory či rodiny s dětmi. Na její východní části budou moci obdivovat krásný třísetkilometrový úsek vedoucí přes Novohradské hory, Českou Kanadu, Podyjí a Šumavu. Zkušenější a náročnější turisté ocení severní část přes Krušné a Jizerské hory, Krkonoše nebo Beskydy. U každé z etap je uvedena názorná mapa, uvedena délka, stoupání i klesání v metrech, za kolik dní ji lze zdolat a zda se dá jet i na kole.

„Chtěli jsme přitáhnout lidi, kteří by třeba jinak nevyrazili nebo nikdy nic podobného nešli. A hlavně ukázat všem lidem, že to jde,“ povzbuzuje Martin Úbl. Na Stezku se vydávají lidé, bez ohledu na věk a povolání, i ti, kdo nic takového neabsolvovali, nespali pod stanem a zatím ušli jen pár kilometrů. Každý si může vybrat podle svých schopností a jít jen jeden úsek, na němž si vyzkouší, jak to jde a po čase pokračovat v dalším.

Pravdivost hesla „může jít každý“ potvrzují příběhy mnoha lidí, včetně úplných začátečníků, kteří ji celou, anebo po částech absolvovali. O zážitky a zkušenosti se dělí žena, která na cestě zvládla pracovat home office, dvě kamarádky důchodkyně, nebo Bára, jež se na trail vydala poté, co ji zdrtila zpráva, že nemůže přirozeně otěhotnět, což se jí krátce po ukončení Stezky podařilo. Své prožitky z jednoho dne na stezce sdělují také členové Sportovního klubu vozíčkářů, kteří se na ni vypravili i s Mirkem Vladykou, který ji s pracovním štábem prezentoval v České televizi. Jana Doktorová se dělí o sedm tajemství šťastného a úspěšného stezkaře, zatímco Péťa, která neměla ráda přírodu, a prošla celou trasu za 85 dní, doporučuje: „A tak vám chci říct: na nic nečekejte a vyrazte. Na jeden den, na týden, na měsíc. Nebojte se a nepochybujte o sobě, dokážete všechno, co budete chtít. Dobrodružství nečeká!“

Kniha popisuje všechny trasy, zmiňuje unikátnost jejich úseků i stupeň obtížnosti. Uvádí, co zajímavého na nich uvidíte i jejich historii, ale také, zda jde o opuštěné oblasti, nebo se na nich budete potkávat s dalšími poutníky.  Nabízí cenné rady o jídle na treku, jak minimalizovat své vybavení, jak se chovat, abyste po sobě nezanechávaly stopy. Jako bonus je připojena kapitola o Stezce českým Banátem.

Martinu Úblovi patří velký dík a uznání za obětavou a nadšenou práci při realizaci dva tisíce kilometrů dlouhé Stezky Českem, která nadchla spoustu lidí. Čím je jiná, že tolik lidí baví? Na to Martin odpovídá, že lidé „můžou jít, jak chtějí oni, a že právě to je ta nejlepší možnost. Že je to může bavit. Že být v přírodě je fajn. Že lidi nejsou tak špatní. A když potřebujete, potkáte někoho, kdo vám pomůže.“

Skvělá publikace s množstvím úchvatných barevných snímků vychází také jako e-kniha.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), jota.cz, databazeknih.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*