Americký zpěvák, skladatel, kytarista. Největší představitel rokenrolu.
Jedna z nejslavnějších osobností populární hudby minulého století označovaná také jako „The King“ (Král).
V Tupelu, v americkém státě Mississippi, kde se Presley narodil, vyrůstal jen s matkou, protože otce v Elvisových třech letech zavřeli za padělání šeku.
Hudební nadání bylo u Presleyho zřejmé již od malička. V mládí trávil poměrně dost času s černošskými hudebníky, takže poznal tento typ hudby. Jeho hudebního talentu si všimla učitelka ve škole – pokud zaslechl píseň jen jednou, dokázal ji zazpívat. Poslala tedy tehdy desetiletého Elvise do talentové soutěže, kde se umístil jako druhý (některé zdroje uvádějí, že byl až pátý) a vyhrál vstupenku na kolotoče. První kytaru dostal ve svých jedenácti letech, kdy se celá rodina přestěhovala do Memphisu.
Svoji první desku nahrál ve svých sedmnácti letech – byl to narozeninový dárek pro jeho maminku.
Po ukončení školy pracoval jako řidič náklaďáku. Na korbě svého auta realizoval své první koncerty.
První singly natočil ve firmě Sun, ale majitel, ač poznal jeho úžasný potenciál a nahrál s ním několik prvních písní, nemohl z finančních důvodů sponzorovat reklamu a koncerty. Proto se Elvise ujal manažer Tom Parker a Presley proniknul k velké gramofonové společnosti RCA. V roce 1955 měl první vystoupení v televizi a rok poté nazpíval svůj první hit Heartbreak Hotel. Pak už rychle následovaly další.
Během několika měsíců byl populární v celé Americe. Největší hvězdou amerického rokenrolu se stal díky tomu, že propojil černošský spirituál, blues a country. K vydělání milionu dolarů mu stačil pouhý rok. V roce 1957 se stal symbolem poválečné generace a dostal se na vrchol.
V roce 1958 musel absolvovat povinnou vojenskou službu, kterou si odbýval v Německu a kde se seznámil se svojí budoucí manželkou Priscillou.
Po jeho návratu z vojenské služby už rokenrol nebyl tak žádaný. Elvis ovšem zvolil pomalé balady a zároveň natáčel filmy v Hollywoodu. Celkem se jednalo o zhruba třicet filmů, které nebyly příliš kvalitní, ale jim dominoval především jeho zpěv.
V šedesátých letech začala jeho popularita slábnout, proto s natáčením skončil, ačkoliv se mu podařilo ještě několik hitů složit a nazpívat. Jeho koncert na Havaji v roce 1973 díky satelitnímu přenosu sledovala víc než miliarda lidí na celém světě.
Pak – následkem vyčerpání z tempa a stylu svého života – odešel do ústraní do svého sídla Graceland v Memphisu. Poslední koncerty uskutečnil v roce 1977, ale následovalo zhroucení a 16. srpna téhož roku zemřel na selhání srdce.
Z Gracelandu vzniklo muzeum, které je druhou nejnavštěvovanější rezidencí v USA (po Bílém domě).
Mnozí z Presleyho fanoušků věří, že nezemřel. A skutečně žije: ve svých písních, které vycházejí a jsou hrány dodnes.
Zdroj: redakce – Olga Skálová, musica.com
Buďte první kdo přidá komentář