Frances Mayesová: Místo na světě

Frances Mayesová: Místo na světě
Foto: Pixabay

Všechny vůně domova

Oblíbená americká spisovatelka Frances Mayesová (nar. 1940) vzpomíná s obdivem, poeticky a také s humorem na zážitky a dojmy, jež v ní vyvolává domov, v němž vyrůstala, a místa, kde ráda žila. Vystihuje jejich osobitou krásu, historii, kolorit a vzpomíná na lidi, s nimiž se setkala a leckdy se stali jejími přáteli.

Frances Mayesová: Místo na světě
Foto: se svolením nakladatelství Paseka

„Co krásné je, v tom provždy radost žije,“ cituje Frances Mayesová anglického básníka Johna Keatse, když nás seznamuje s místy, která jí byla kratší či delší dobu domovem, včetně vily Bramasole v italské Cortoně, kde nyní žije. Dům vnímá jako naše tělo v jiné podobě. Vybavuje se jí místo pod hortenziemi, máminy žluté mísy na těsto, popínavý hrachor, malá železná dvířka, bílá postel…

Frances si s láskou vybavuje Fitzgerald v Georgii, kde prožila dětství a mládí. Když se vdala, bydlela v Massachusetts a pak se několikrát stěhovala. Žila v osmi amerických státech, v Itálii a procestovala mnoho míst po světě, která ji okouzlila a rozšířila jí obzory. Ty, které ji přitáhly, aby se v nich usadila, má stále v srdci, jako milovaný statek s velkou zahradou Chatwood v Hillsborough v Severní Karolíně, kde žila s druhým manželem Edem. „Že nás má zahrada ve své moci, jsem věděla ve chvíli, kdy mi romantik Ed dal k Valentýnu řetězovou pilu,“ usmívá se. Teď se natrvalo přestěhovali do vysněné vily Bramasole v Cortoně (o níž napsala bestseller Pod toskánským sluncem).

Frances líčí napínavé příběhy, které zažila v Americe, Itálii, Francii a dalších státech Evropy, v Mexiku či na jihu Ameriky. „Cestování je výsada, neboť vám dává svět, který jste nedostali. Umožňuje vám existovat v jiných verzích sebe sama.“ I proto se ráda vrací do měst s geniem loci, zejména do tajemných Benátek, „bludiště mé vlastní duše“. Ví, že jí „město nakonec zavede k nějakému tajemnému X, které celý život hledá“.

Frances Mayesová je skvělou vypravěčkou a dokáže vystihnout kouzlo i atmosféru lokalit, které ji oslovily, stejně jako mentalitu místních. Připomíná nevšední pozoruhodnosti z historie a kultury, všímá si architektury, ale i jídel, typických pro určitý kraj či město. Jako pravá labužnice nás zavede do vyhlášených restaurací na kulinární speciality a vybraná vína. „Jídlo je tak snadný a skvělý klíč ke kultuře,“ je přesvědčena a v knize nabízí několik receptů oblíbených jídel.

Půvabným stylem a s grácií prozkoumává vliv krajiny, měst i vesniček do ní zasazených. Do svých domovů se vrací v dojemných vzpomínkách na své blízké a oživuje radostné i smutné události, jež s nimi sdílela, než se rozlétla do světa, aby se ocitla tam, kde se cítila svobodně a sama sebou. „Bydlet v krásné krajině vás změní. Když vám prostý, všední život připadá jako dar, vaše reakce mohou být překvapivé,“ říká Frances Mayesová, naplněná vůněmi domova, svého nejlepšího místa na světě.

Stejně jako její předchozí úspěšné knihy, přeložené do mnoha světových jazyků, i tato nadchne obsahem, upřímností a laskavostí, s níž je napsána. Vychází opět ve skvělém překladu Petra Eliáše.     

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), paseka.cz

Další články z této rubriky

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní

Co víte o nejznámějším chvalozpěvu sv. Františka? Znáte tohle slavné dílo duchovní literatury? Přinášíme recenzi výjimečné knihy RNDr. Miloslava Nevrlého.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*