Gerda Mullerová: Rok s velkým dubem

Gerda Mullerová: Rok s velkým dubem
Foto: Pixabay

Oceňovaná ilustrátorka Gerda Mullerová pochází z nizozemského Naardenu, kde se roku 1926 narodila. Její nádherné ilustrace ve více než sto dvaceti dětských knihách těší čtenáře po celém světě bez ohledu na věk. Za svůj přínos byla také vyznamenána uvedením na seznam vydávaný americkou Radou pro knihy pro mládež (USBBY).

Gerda Mullerová: Rok s velkým dubem
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Pozoruhodný dub, o němž kniha vypráví, roste v lese po dlouhá tři století, tolik by se našlo v jeho kmeni letokruhů. Několikrát do roka sem přijíždějí na návštěvu k bratranci Robinovi a jeho rodičům děti Benjamin a Anna. Jejich strýček John je lesník a s rodinou bydlí v hájovně na okraji lesa. S ním i s Robinem malí návštěvníci poznávají, jak žije les v různých ročních obdobích. Dozvědí se, kde mají svůj domov zvířata a ptáci, jak žijí a připravují se na zimu, i další zajímavosti. Pozorují květy a plody lesních stromů, dřevin, rostlin i některých hub a dbají na to, aby se k lesu chovali šetrně a nerušili zvířata.

Zajímá je, jak stromy jedí a pijí a jakým způsobem se dá určit jejich věk, a žasnou, když zjistí, že mrtvý kousek dřeva žije čilým ruchem malých obyvatel, k nimž patří brouci nebo slimák. Nadšeně poznávají i další obyvatele, skrývající se pod zemí nebo ve spadaném listí.

Díky přesnému vyobrazení se děti naučí rozpoznávat strakapouda, sojku, drozda, brhlíka a další ptáky, žijící v koruně velkého dubu i v jeho okolí. Půvabné kresby zachycují, jak z malého žaludu může vyklíčit malý doubek, který rok od roku sílí a roste. Na stránkách s krásnými obrázky všeho, co děti našly u velkého dubu, se seznámí s brouky, plži, uvidí prázdné vosí hnízdo, pírka některých ptáků, šišky a jejich semínka i chodbičky vyžrané hladovým lýkožroutem.

Úchvatné kresby Gerdy Mullerové podmaní malé i velké svým precizním a zároveň poetickým zpracováním. Jsou koncipovány tak, aby potěšily a příjemně zvídavým způsobem poučily, podporovaly úctu k přírodě a přitom ponechávaly prostor pro rozvíjení fantazie. Obdivuhodná autorka, jež tvoří i v pokročilém věku v podkrovním pařížském ateliéru, vyznává: „Když pracuji sama v ateliéru, vnímám přítomnost dítěte, které přihlíží a často mě vede; a právě pro toto dítě tvořím – ne pro rodiče nebo vydavatele.“

Výjimečnou knihu obdivují nadšeně děti, jejich rodiče i prarodiče. Přesvědčte se sami.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, Grada.cz

Další články z této rubriky

Tajný život stromů

Tajný život stromů

Víte, že se stromy mají inteligenci? A vypadá to, že větší, než je ta naše. Dokážou se specifickým způsobem domlouvat,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*