Háčkování, tradice našich babiček

Háčkování, tradice našich babiček
Foto: Pixabay

Když se řekne háčkování, většina z nás si představí háčkující ruce své babičky. Dříve to byla takřka tradice, kdy večer vzala žena do rukou pletení, háčkování nebo vyšívání.

Často se háčkovaly ubrusy, malé dečky, krajky, šátky, ale také celé záclony. Ne nadarmo nám to připomenou záclonky v chalupě a navodí domáckou atmosféru. Tradiční kroje v mnohých krajích mají háčkovanými krajkami zdobené rukávce, límce i čepce.

Tradice háčkování

Kdy a kde háčkování vzniklo, není přesně známo. Některé historické prameny uvádějí původ v Tibetu nebo v Číně. Skutečné písemné doklady o původu pocházejí až z roku 1812 z Anglie, kdy tato technika háčkování tzv. skluzovým stehem byla označována jako „ovčácké pletení“.

V roce 1829 ve Francii zveřejnila paní de la Brachardiere první háčkovací vzor. V druhé polovině 19. století se pak háčkování rozšířilo po celém světě. Od konce 80. let 19. století jsou známy i první stroje pro průmyslovou výrobu háčkovaných textilii.

Dnešní doba a háčkování

Dnešní doba je plná náhrad za háčkované věci. Běžně jsou k dostání záclony, krajky i ubrusy, a tak naše babičky čelí novým výzvám. Ty však srdnatě překonávají tím, že umí svému vnoučeti uháčkovat nejen první capáčky, ale setkáme se s i dalšími výrobky, která vnoučata milují.

Pokud tedy umíte háčkovat a nevíte, co pro svoje vnouče vyrobit, můžete se inspirovat naší galerií. Najdete v ní háčkovaná zvířátka, oblečky pro panenku, nebo dokonce ovoce a zeleninu do nové kuchyňky svého vnoučete.

Jestliže přemýšlíte nad nějakým dárkem, můžete potěšit své blízké háčkovanými drobnostmi, které sami vyrobíte a uděláte radost nejen jim, ale i sobě. Navíc se všechny tato ručně vyráběné předměty opět dostávají do mody.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Wikipedie

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*