Zima je náročným obdobím nejen pro lidi, ale i pro domácí zvířata. Nízké teploty, sníh a zkrácené dny kladou zvýšené nároky na péči o psy a kočky, které se mohou snadno dostat do nepohodlí. Podchlazení, poranění tlapek nebo nedostatečný přísun živin mohou zvířatům způsobit vážné zdravotní problémy. Přitom mnoho těchto rizik lze minimalizovat správnou péčí a přípravou.
Pro kočky i psy platí, že jejich reakce na zimu závisí na věku, zdravotním stavu a podmínkách, ve kterých žijí. Zatímco některá plemena psů nebo kočky zvyklé na venkovní prostředí snášejí zimu lépe, jiní mazlíčci vyžadují zvýšenou ochranu před chladem. Prevence je vždy jednodušší než léčba, a proto je důležité věnovat následujícím zásadám pozornost.
Kočka: domácí mazlíček nebo venkovní dobrodruh?
Péče o kočky během zimy by měla zohledňovat jejich životní styl. Kočky zvyklé na teplo domova, stejně jako koťata a starší jedinci, by měly zimu trávit výhradně v prostředí, kde je teplo a ochrana před chladem. Zajistěte, aby jejich pelíšek nebyl na místě, kde táhne od okna nebo dveří, protože průvan může u citlivějších zvířat způsobit zánět dýchacích nebo močových cest, zvláště pokud mají oslabený imunitní systém nebo řídkou srst. Pokud vaše kočka občas vychází ven, zkraťte její pobyt na minimum. „Po návratu domů jí nezapomeňte otřít tlapky od posypové soli. Zabráníte tak popraskaným polštářkům na tlapkách či spolknutí soli při čištění,” upozorňuje Denis Klinger, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.
Pro venkovní kočky je zásadní bezpečné místo na přespání. Připravte jim boudičky zateplené například polystyrenem a vystlané senem, které umístíte na klidná, známá místa. Tím usnadníte kočkám přežití chladného období. Pokud přijdou silné mrazy, zajistěte jim přístup do tepla, například prostřednictvím kočičích dvířek.
Péče o psy v zimě
Podobně jako u koček, i psům byste měli přizpůsobit péči dle jejich aktuálních potřeb. Krátkosrstí psi, starší jedinci nebo jedinci trpící artritidou budou na procházkách vděční za teplý obleček. Ten jim poskytne ochranu před chladem. Vždy ale kontrolujte, zda během procházky zůstává suchý. Vlhký obleček totiž může zvýšit riziko podchlazení. Po každé procházce pak věnujte pozornost psím tlapkám – omyjte je vlažnou vodou, abyste smyli posypovou sůl, případně ošetřete balzámem, který zabrání jejich popraskání.
Vyhřívané podložky, které někdy majitelé psům pořizují, mohou být užitečné v domácnosti, ale neřeší případné podchlazení během procházky. Pes by nikdy neměl přecházet z chladného venkovního prostředí přímo na hřejivou podložku, protože tak velký rozdíl teplot mu může způsobit tepelný šok. Během venčení také dbejte na to, aby pes po fyzické aktivitě, například běhání, nezůstal dlouho stát na místě. Rozehřáté tělo se na mrazu rychle ochladí, což může vést k prochladnutí. Navíc hrozí i poškození tlapek, protože při delším stání na sněhu mohou packy přimrzat.
Pokud váš pes žije venku, je třeba mu správně zaizolovat boudu. Prostor v ní by měl být dostatečně velký, aby se tam pes mohl pohodlně otočit, ale zároveň natolik kompaktní, aby si pohodlně udržel tělesné teplo. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat misku s vodou, aby nezamrzala.
Další rizika zimního období
Hlavním problémem, kterému se za každou cenu snažte vyhnout, je podchlazení. Především u choulostivějších zvířat nebo těch, co žijí přes zimu venku, sledujte, zda se nezačali třást, indikátorem jsou i studené uši a končetiny. Pokud zvíře vykazuje známky výrazného podchlazení, je třeba ho pomalu zahřívat a v případě zhoršení stavu vyhledat veterinární pomoc. „Tak jako v létě, i v zimě dlouho zavřenému psovi v autě hrozí velké nebezpečí a ohrožení na životě. V autě rychle klesá teplota, ale také množství kyslíku k dýchání. Pro psa se z auta stává postupem času doslova lednice, vyvarujte se toho,” upozorňuje Denis Klinger, ředitel společnosti PetExpert.
Kočky i psi by se měli vyvarovat pojídání nebo olizování sněhu, který může způsobit žaludeční potíže. Kočky se také často snaží zahřát na motoru auta, což může vést k vážným zraněním. Psi se zase rádi koupou ve vodě a ani zima některé otužilce nezastaví. Při venčení kolem vodních toků nebo rybníků psa z vodítka raději nepouštějte, aby se nedopatřením nedostal pod led. V chladné vodě také velmi rychle tuhnou svaly, proto by zvíře mělo problém dostat se bezpečně na pevninu.
Strava v zimě
Kočky i psi, žijící přes zimu venku, potřebují energeticky bohatší stravu, která pokryje zvýšené nároky na jejich metabolismus. Jejich krmnou dávku buď zvyšte, nebo přidejte tučnější složku. Zvířata se doporučuje přikrmovat už na podzim, aby si vytvořila potřebné tukové zásoby. Důležitý je i pravidelný přísun čerstvé vody, protože zamrzlá voda a sníh mohou vést k dehydrataci nebo žaludečním problémům. Naopak domácí mazlíčky krmit více nemusíte, protože jejich aktivita se nemění.
Zdroj: Lukáš Pololáník, Denis Klinger, petexpert.cz
Buďte první kdo přidá komentář