Jiří Dvořák: Rostlinopis

Jiří Dvořák: Rostlinopis
Foto: Freepik

Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa

Rodinné nakladatelství Baobab získalo mnohá ocenění za své ilustrované knihy pro děti, jež patří tematicky i po grafické stránce k těm nejlepším. K jeho uznávaným autorům patří Jiří Dvořák (nar. 1970), který napsal jedenáct originálních knih pro děti, za něž obdržel významné knižní ceny.

Jiří Dvořák: Rostlinopis
Foto: se souhlasem nakladatelství Baobab

Oblíbený spisovatel, redaktor a překladatel představuje v Rostlinopisu vtipným a nevšedním způsobem rozličné stromy, rostliny, okrasné květiny i byliny. Jejich popis není jen tak ledajaký. Jiří Dvořák totiž přibližuje přitažlivou, hravou formou i méně známá fakta ze světa fauny. Umí zaujmout zvídavé a přemýšlivé děti stejně jako jejich rodiče a prarodiče, které možná některé poznatky překvapí.

Představuje například píchoš Woodův, který patří k nejvzácnějším rostlinám na světě, neboť ve volné přírodě již vymřel, a prozradí, v čem spočívá nesnadnost jeho množení. Vysvětluje, proč se puškvorci říká tatarská tráva, jak se rozpozná, zda je voda v přírodě čistá, proč některé rostliny voní až navečer, jak se dá podle nich předvídat počasí, určit čas nebo světové strany, která rostlina byla na světě jako první i to, proč kopřiva pálí. Připomene, jak to bylo s mandelinkou bramborovou – „americkým broukem“, proč jinak jedovatá klejicha nevadí sarančeti nebo jak se rostliny navzájem chrání před nebezpečím, jak dlouho jejich různé druhy žijí, jakou souvislost má luxusní káva s cibetkami a mnoho dalších překvapivých zajímavostí. K nim patří i věk nejstaršího stromu na světě, jímž je kalifornská borovice, která roste již déle než 4 800 let.

Katrin Wiehle: Můj malý les

Katrin Wiehle: Můj malý les

Mezinárodně proslulá ilustrátorka Katrin Wiehle (nar. 1982) vyrůstala na statku v německé vesničce, obklopená milovanými…

Jiří Dvořák má poetickou duši a není divu, je také básníkem. Třeba příběh o kontryhelu začíná: „Teplou noc zastlalo suché ráno. Nezapršelo, ani rosa nepřišla. Jen na listech kontryhelu se třpytí řetízek kapek. Kde se vzaly?“ Na tuto i na další otázky odpovídá také ve sloupcích „Dobrá otázka“ a „Věříte tomu?“ a přidává i několik hádanek.

Rostlinopis s krásnými ilustracemi Alžběty Skálové je příkladem aktivního, hravého a zábavného učení, povzbuzujícího zájem čtenáře, jenž je do něj okamžitě vtažen a chce se dozvídat stále víc. Nevšední kniha výjimečného autora byla kromě dalších ocenění zvolena Nejkrásnější českou knihou roku 2012. Zaujme a nadchne zájemce všech věkových kategorií, jak se můžete sami velmi příjemným způsobem přesvědčit.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, baobab-books.net

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*