Jitka Suchá: Cvičení paměti na celý rok

Jitka Suchá: Cvičení paměti na celý rok
Foto: Freepik

Jitka Suchá (nar. 1973) využívá odborných metod k procvičování paměti pacientů trpících Alzheimerovou nemocí. Široké veřejnosti bez ohledu na věk poskytuje stejnou možnost trénování mozku ve svých kurzech a knihách. 

Jitka Suchá: Cvičení paměti na celý rok
Foto: se svolením nakladatelství Grada

V praktické příručce „Cvičení paměti na celý rok“ poskytuje Jitka Suchá pestrý výběr příkladů na procvičování paměti. Jsou zde uvedeny rovněž cviky na procvičování kognitivních (poznávacích) funkcí. Díky nim si můžeme osvěžit slovní zásobu, upevnit pozornost, koncentraci, rozvíjet tvořivost, kreativitu i fantazii. Další podněty působí pozitivně na dlouhodobou paměť. Časové limity konkrétních úkolů nejsou udány a každý může postupovat vlastním tempem, anebo si sám určit, v jaké době chce danou úlohu zvládnout. Vyzkouší si zpravidla opomíjenou pravou mozkovou hemisféru, jejíž schopnosti ocení také v případě prevence poruch paměti.

Úvodem autorka stručně seznamuje s různými druhy paměti podle charakteru zapamatované informace. Užitečné informace doplňuje poznámkou o předcházení poruch paměti a uvádí možnosti jejího procvičování. Hlavní část knihy je věnovaná praktickému cvičení, přehledně členěného do jednotlivých kapitol k procvičování krátkodobé paměti (např. zapamatování citátů, dat a letopočtů, symbolů, obrázků či písmen v tabulce, číselných řad, položek nákupu), slovní zásoby aktivované při odpovědích na otázky o znalostech zastaralých slov, úsloví a rčení, synonym nebo při doplňování slov či opravách chyb ve slovních spojeních apod.

Je zde i mnoho příležitostí k procvičení koncentrace, pozornosti a logického uvažování. Kreativní myšlení můžeme rozvíjet při vytváření vět, vymýšlení příběhů, designu, pojmenování filmů či názvů firem nebo při tvůrčím navrhování obalu. Slovní rébusy, rýmování a podobné úkoly zase pomáhají propojit pravou a levou hemisféru mozku. Zrakově prostorové vnímání a představivost lze ověřit na dalších speciálních cvičeních.

Lisa Genova: Zrádná paměť

Lisa Genova: Zrádná paměť

Známá americká neurovědkyně Lisa Genova (nar. 1970) odhaluje zásadní poznatky o fungování naší paměti, jak…

Dlouhodobou paměť podnítí množství kvízů, doplňovaček, vybavování si dřívějších i současných názvů měst, našich i cizích zkratek anebo ukázky myslivecké latiny, zapomenutých povolání či výňatků z povídek od legendární autorské dvojice Šimka a Grossmanna. Jednotlivé kvízy a cvičení jsou ve větším písmu a znacích, což uvítají zejména senioři. Závěrem je uvedeno řešení všech úkolů.

Skvělou příručku uvítají nejen zájemci o procvičení paměti, bez ohledu na datum narození, ale i čtenáři, kteří rádi řeší nejrůznější kvízy, hádanky, přesmyčky apod. Spojí příjemné s užitečným, když zábavným způsobem aktivují a posílí mozkovou činnost, aby byla v optimální kondici.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*