Joscha Grolms: Stopy evropských zvířat

Joscha Grolms: Stopy evropských zvířat
Foto: Pixabay

Určujeme a interpretujeme stopy a pobytové znaky zvířat

Unikátní kniha německého profesionálního stopaře Joschy Grolmse nadchne milovníky přírody a zvířat, jež v ní volně žijí. Zvídavým čtenářům nabízí jedinečnou příležitost poznat je podle zanechaných stop.

Joscha Grolms: Stopy evropských zvířat
Foto: se souhlasem nakladatelství Kazda

Joschu Grolmse fascinovala příroda už od dětství. Ve dvaceti letech se stal stopařem, aby „prožil příběhy zvířat na vlastní kůži“ a naučil se jim i tímto způsobem rozumět. Láska k nim, nadání číst z jejich stop, stejně jako nabyté znalosti a zkušenosti mu umožnily stát se mezinárodně uznávaným stopařem a znalcem života svobodně žijících zvířat i životního prostředí.

„Podstatou stopování je spojení s přírodou a koncentrovaná pozornost – přírodu totiž musíme vnímat všemi smysly. Tento dotek v nás zanechává stopy, které ovlivní naše chování. Stopování je tedy způsob, jak vědomě prožívat svět a cítit se s ním spojený“, vyznává autor. Díky jeho úžasné knize se můžeme i my naučit číst stopy zvířat a v přírodě prožívat o to větší dobrodružství i radost z nového poznání. Autor přitom doporučuje pozitivní, až dětsky zvídavý postoj, přesné měření, pečlivou dokumentaci, ale také umět být kritický a vyvarovat se unáhlených závěrů. Radí pokusit se vžít do situace zvířete, abychom porozuměli jeho chování.

V úvodu Joscha Grolms seznamuje s důležitými informacemi a praktickými radami pro stopaře včetně biologického mapování pomocí speciálního softwaru. Hlavní část velkolepé knihy patří zvířatům žijících v evropském prostředí. Autor nám všechny druhy poutavě představuje včetně jejich velikosti, váhy, výskytu, biologie, zvyků, stravy, rozmnožování, způsobu lovu a také ekologického systému, v němž se vyskytují. Vysvětluje morfologii jejich končetin, styl pohybu s přesnou identifikací stopních drah a podává výklad pobytových znaků (výkaly a další exkrementy, stopy na bylinách, houbách a keřích i stromech a také na zemi, kde zvířata odpočívají, vyhledávají prachové či bahenní koupele, mají své skrýše a doupata apod.).

Přitažlivě a srozumitelně učí číst stopy savců, hmyzožravců, letounů, zajícovců, hlodavců a také ptáků, obojživelníků, plazů nebo hmyzu a dalších bezobratlých.

Velkorysý formát 170 x 235 cm i rozsah obdivuhodné populárně naučné publikace, srozumitelné i laikům, psané čtivě bez nadbytečných odborných pasáží, obsahuje velké množství barevných snímků zvířat a také kreseb zobrazujících jejich chůzi či rozlišení a srovnání různých stop usnadňujících rozpoznávání. Každý druh je představen na fotografiích i výstižným popisem s charakteristikou týkající se velikosti, hmotnosti, výskytu, druhu potravy, jíž se živí, způsobu rozmnožování i pobytových znaků apod.

Již prohlížení knihy, připravené s erudicí a láskou, je obohacujícím zážitkem a motivuje k návštěvě přírody a pátrání po jejich zvířecích obyvatelích. Se získanými vědomostmi si budeme moci pozorněji všímat různorodosti stop a značení, jež budeme umět identifikovat a interpretovat včetně zvyků a způsobu života sledovaných zvířat.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*