Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek
Foto: Pixabay

Oblíbená anglická spisovatelka Kathryn Hughesová (nar. 1964) nabízí další román, jenž se čte jedním dechem. V „Krabičce vzpomínek“ se prolínají události z doby druhé světové války se současnými. Je třeba se konečně vyrovnat a smířit s minulostí, ale i s nečekaným překvapením.

Kathryn Hughesová: Krabička vzpomínek
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Je rok 2019 a Jenny Tannerová slaví narozeniny. V pečovatelském domě Green Meadows jí přichystali ke stoletému výročí velkou oslavu. Těší ji pozornost Franka Myerse, nejlepšího přítele, kterého zde má, i její oblíbené, obětavé třiadvacetileté pečovatelky Candice. Když se pak Jenny vrací do svého pokoje, otevírá krabičku, v níž ukrývá předměty jí nejvzácnější, vyvolávající vzdálené vzpomínky.

V mysli vytanou dramatické chvíle roku 1940. Bylo jí tehdy jedenadvacet let, když ji a pětiletého bratra Louise vyprovázela ovdovělá matka k vlaku směřujícímu z Manchesteru na venkov, za větším bezpečím před válkou. Když dojedou na místo (do Penlanu, městečka v Conwayském údolí), čekají s dalšími evakuovanými dětmi, až si je někdo z místních vybere a přijme do rodiny. Na poslední chvíli přijíždí mladý dvaadvacetiletý Lorcan Evans a odváží je na rodinnou farmu, kde pracuje s otcem Brynem a matkou Del. Rodina si je zamiluje a poskytne jim vše, co potřebují. Život zde poklidně plyne naplněn prací a mírem. Jenny ale brzy čeká osudové rozhodnutí, jež poznamená její i Louisův další život.

Stoletá Jenny o tom, co prožila, vypráví Candice, jež jí zase sděluje plány do budoucna s přítelem hudebníkem Beau. Je do něj zamilovaná a nechce si připustit, že jde o nevyvážený vztah, v němž ji Beau využívá a ovládá. Jenny navrhne, aby s ní podnikla cestu do Itálie, kde se chce v městečku Cinque Alberi vyrovnat s pohnutými okamžiky své minulosti, poznamenané válkou i trýznivým tajemstvím. „Právě v tom je problém. Nemůžeme si vybrat, které části minulosti si ponecháme a které zahodíme. Život každého člověka je řada porážek, vítězství, žalu a radosti. Musíme prožít všechno.“

Týdenní pobyt v Itálii přinese oběma přítelkyním úlevu i novou naději, která příznivě nasměruje jejich bezprostřední budoucnost.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*