Klára Trnková: Květomluva

Klára Trnková: Květomluva
Foto: Pixabay

Dcera milovaného malíře, výtvarníka a loutkáře Jiřího Trnky, akademická malířka Klára Trnková (nar. 1949), jež po něm zdědila talent, pokračuje v odkazu svého otce. Je ilustrátorkou, malířkou, scenáristkou a rovněž uměleckou ředitelkou nakladatelství Studio Trnka.

Klára Trnková: Květomluva
Foto: se souhlasem Studio Trnka, s. r. o.

Klára Trnková maluje, píše pohádkové knihy pro děti, výborné kuchařky nebo o pověstech a legendách, magickém zvěrokruhu, bylinkách, oblíbené jsou i její ilustrované kalendáře. Napsala a graficky připravila také něžnou Květomluvu.

V útlé líbezné knížce připomíná jedenačtyřicet květin. V abecedním řazení prozrazují řečí květomluvy význam, který jim lidé přiřadili, aby tak mohli naznačit své myšlenky a přání. Každé je věnována dvoustrana s nádhernými kolážemi z dobových ilustrací a vystihujícími kresbami o vztahu, jež prozrazuje konkrétní rostlina.

Nahlédněme do tajů květomluvy. Jetel s červenými květy v rukou snoubence prozrazuje jeho nejistotu: „Chceš se vdávat, nebo ne?“ Čtyřlístek oproti tomu ujišťuje: „Spolu budeme šťastni.“ Skromné květy bílých kopretin překvapivě tlumočí: „Tvá krása je jen pýchou.“ A voňavý jasmín? Možná natruc říká: „Je mi blaze bez tvé lásky“, zatímco chmel mluví za nemilovaného: „Proč jsi ke mně tak chladná? Obejmi mě.“ O vroucném objetí sní také muž s květem muškátu, vyznávající: „Jsem šťasten, jsi-li se mnou, sním o Tvém objetí.“ Ne nadarmo květ mučenky tlumočí: „Lásce je nutno přinášet oběti.“ Skromná fialka vyjadřuje: „Srdce spojená věrnou láskou nikdo nerozloučí.“

V edici nazvané Naší babičky vydalo nakladatelství Studio Trnka i další krásné dárkové knížky v kapesním formátu, které potěší všechny romantické duše půvabem i jemnou dávkou nostalgie.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), studiotrnka.cz

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*