Ve světě literatury se občas objeví dílo, které nejenže uchvátí svou literární kvalitou, ale také otevře okno do jiného světa a umožní čtenářům nahlédnout do života a kultury, které by jim jinak zůstaly skryté. Takovou knihou je „Kniha osudu“ od íránské autorky Parínúš Saníí, která je nyní k dispozici v českém překladu Simonety Dembické.
Kniha osudu“ byla v Íránu dvakrát zakázána, což svědčí o její silné výpovědi a o tom, jak mocně zasahuje do srdce i mysli čtenářů. Přesto, nebo právě proto, se stala jedním z nejprodávanějších románů v zemi. Příběh Masúme je nejen osobní, ale také univerzální, oslovuje každého, kdo se kdy cítil bezmocný vůči síle tradic nebo politických změn.
Kniha osudu“ od Parínúš Saníí je silným a dojemným románem, který vypráví o životě íránské ženy jménem Masúme. Tento příběh pokrývá pět desetiletí bouřlivých íránských dějin, od doby před revolucí v roce 1979 až po současnost.
Masúme, hlavní hrdinka, je obyčejná dívka s vášní pro učení. Na cestě do školy potká mladého muže, do kterého se zamiluje. Její bratři však objeví jeho dopisy a obviní ji, že na rodinu uvalila hanbu. Po krutém fyzickém trestu jí rodiče rychle domluví sňatek s mužem, kterého nikdy neviděla. Masúmin život v manželství je plný výzev, zvláště když její manžel Hamíd, politický disident, čelí hrozbám despotického šáhova režimu. Když je Hamíd zatčen tajnou policií, začíná pro Masúme děsivé období, kdy její osud je pevně svázán s politickými událostmi a proměnou celé země.
„Kniha osudu“ je pozoruhodným příběhem o přátelství, vášni a naději. Tento román, který byl dvakrát zakázán íránskou vládou, se stal jedním z nejprodávanějších knih v Íránu. Přes svůj těžký a drsný údělem, který prožívá hlavní hrdinka, je kniha připomínkou síly lidského ducha a odolnosti tváří v tvář útlaku.
Saníí ve svém díle brilantně zobrazuje nejen osobní boj jedné ženy, ale i širší kontext íránské společnosti a jejích proměn. Je to příběh, který zasáhne každou ženu a každého, kdo se zajímá o lidská práva a roli žen ve společnosti. „Kniha osudu“ je také výjimečně zasvěceným pohledem na íránskou kulturu a tradice, které jsou pro mnoho čtenářů zcela neznámé.
Autorka: Psycholožka a socioložka Parínúš Saníí (nar. 1949 v Teheránu) byla několik let vedoucí výzkumu v Nejvyšší koordinační radě pro technické a odborné vzdělávání Ministerstva školství v Íránu. Odborné znalosti i osobní zkušenosti využila při psaní románu o postavení íránských žen Sahme Man (Kniha osudu). Dílo, v její vlasti zakázané, se ve světě stalo bestsellerem, přeloženým do třiceti jazyků.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), jota.cz
Buďte první kdo přidá komentář