Kolektiv autorů: Plzeňské procházky a výlety

Kolektiv autorů: Plzeňské procházky a výlety
Foto: Pixabay

31 tras po Plzni a okolí

Redakce plzeňského nakladatelství Starý most spolu se svými autory nabízí jednatřicet plzeňských poznávacích tras, jež mají obzvlášť rádi. Zvou k návštěvě známých i znovuobjevených míst a seznamují s jejich historií, přírodními krásami, památkami i mnoha zajímavostmi.

Kolektiv autorů: Plzeňské procházky a výlety
Foto: se souhlasem nakladatelství Starý most

Historické domy, novodobá architektura, parky a příroda v západočeské metropoli, obklopené malebnou krajinou s lesy, rybníky, vyhlídkami i pamětihodnostmi, jsou vyhledávanými výletními cíli obyvatelů Plzně i jejích návštěvníků. Autoři jimi na více než třiceti trasách zasvěceně provázejí a připomínají i ne zcela známá fakta či pozoruhodnosti, které možná překvapí i samotné Plzeňany.

S Petrem Mazným se vydáme na rozhledny Krkavec, Chlum i hrad Radyni, k Boleveckým rybníkům, za lidovou architekturou do Koterova a pokračovat budeme do Starého Plzence, kde kolem roku 976 vznikalo původní sídlo Plizen, jež se stalo ve 13. století jedním z nejvýznamnějších v českém státě. Architektka a památkářka Ing. arch. Anna Hostičková upozorňuje na pozoruhodné fasády historických domů v centru města včetně sgrafit Mikoláše Alše a zmiňuje i minulost Mikulášského hřbitova. S Janem Hajšmanem a Zdeňkem Hůrkou navštívíme kolonii Cikánka, odkud půjdeme kolem zřejmě nejstaršího kostela v Plzni zasvěceného sv. Jiří, dále přes Pecihrádek na Bílou Horu. Projdeme se také romantickým údolím řeky Úslavy, tajemnou Zábělou, Roudnou a podnikneme i cestu do Radobyčic, Bolevce, na Krkavec a další místa v okolí. Eva Haunerová přiblíží historii těžby kaolinu v Třemošné a Horní Bříze, zatímco Magdaléna Vacurová zve do přírody za městem přes čtvrtě Slovany, Doudlevce, Bory a Valchu až na Novou Hospodu. Adama Haunera zaujaly Kokotské rybníky a stejnojmenná studánka, Dubový vrch, Čertův kámen a řeka Klabava.

Ladislav Silovský přibližuje historii plzeňských domů s nevšedními osudy. Patří k nim kromě staré a nové synagogy i budova hlavní pošty, Divadlo J. K. Tyla, tzv. Mrakodrap, Cingrošův dům, zdobený Alšovými sgrafity, dům U Práce, kde také žil továrník Emil Škoda se svojí ženou Hermínou, a další. S Lukášem Houškou si užijeme výlet z Plzně přes Křimice, Vochov, Kozolupy a Plešnice na hrad Buben. Miroslav Liška seznamuje s plzeňskými sochami, jejich autory i osudy. Petr Flachs se zaměřil na historii sportu v Plzni od jeho začátků až po současnost. Píše o vzniku Sokola v roce 1863, o nejstarších tenisových dvorcích z roku 1893, připomíná velodrom, sokolovnu ve Štruncových sadech, zimní stadion, plavecký bazén i důležité sportovní areály a hřiště včetně fotbalové Doosan Areny.

Každá cesta obsahuje kromě popisu a historie míst také zajímavosti, uvedené v rámečcích, a množství nádherných barevných fotografií. Nechybí údaje o délce a náročnosti výletů a mapy s vyznačenými trasami, vše pak v terénu usnadní i připojené QR kódy. Závěrem jsou vyjmenovány naučné stezky v Plzni a okolí a vhod přijde i přehledný rejstřík.

Velice pěkně vypravená kniha je dalším z vítaných průvodců edice podnětných výletů, obdobně jako publikace věnované západním Čechám, Karlštejnsku nebo Křivoklátsku.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, starymost.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*