Jak houby přežívají bez ničeho: Moudrost a zázraky pod povrchem

Myko
Foto: Pixabay

Houby dokážou přežít i v těch nejnepříznivějších podmínkách, léčit sebe i ostatní a bránit se mírumilovnými způsoby. Připravte se na dobrodružnou cestu do jejich světa s Jiřím Dvořákem, který ve své knize „Myko“ přináší jedinečné pohledy na tyto tajuplné organismy.

Redaktor, překladatel a spisovatel Jiří Dvořák (nar. 1970) dovede představit i složitější témata jednoduše, poutavě, vtipně a důvtipně. Proto jeho knihy tolik milují děti a mládež, ale i dospělí. Odborníci nešetří uznáním a prestižními cenami. Tou nejnovější je cena vítěze Magnesie Litery 2024 za knihu Myko.

Myko
Foto: se svolením nakladatelství Baobab

V oceněné knize Myko provází její autor čtenáře tajemným světem hub originálním způsobem – prostřednictvím revue, již napsal šéfredaktor Fungus X. Imperfectus především se svými spoluautory – houbami. Věnuje se „všemu důležitému v životě hub, od politiky (tedy stýkání a potýkání se s rostlinami a dvou-, čtyř- i vícenožci) přes historii, kulturu či sport až po společenské dění“. Seznamuje s nimi v obvyklých rubrikách – rozhovor, reportáž, ekologie, ptáte se nás, dopisy čtenářů, věda a technika, chovatelství, mykomytologie, vědecké a kulturní okénko a nechybí ani reklamy. Kromě poutavých příspěvků zaujmou popisy pokusů a návodů, jak si vyrobit troud, domácí lišejníkovou zahrádku, vypěstovat houbu na šišce, sestrojit houbový vlhkoměr nebo vyrobit fotoatlas hub.

V prvním čísle zpravodaje s titulkem Houby sobě se ustavující výbor hub prohlašuje za hrdou, samostatnou a nezávislou říši živých bytostí. V následujícím rozhovoru odpovídá významný historik doc. Emil Hřib na otázky, jak dlouho houby existují, co o dávných houbách víme a od kdy mají samostatnou říši. Krátké články odhalují, zda zelené houby obsahují chlorofyl, původ jejich názvů i kde všude je najdeme. Čtenáři s citem pro umění uvítají návod na obraz vytvořený houbou či báseň Dante A. Pečárky.

Podobně je zpracováno všech deset čísel ročníku Myko, jež se hravou vtipnou formou věnují nejen tématům Kdo jsme, odkud přicházíme a kam porosteme?, Za vším hledej houbu, Líná houba holé neštěstí, Houby nejsou, čím se zdají být, Volnost, rovnost, mykorhiza, Podhoubí celého světa, spojte se! apod. Přinášejí zajímavé a mnohdy překvapivé vědecké informace o dosud ne zcela probádaném světě a fascinujícím životě hub.

Věřte, že po přečtení Myko budete na houby nahlížet novým pohledem, plným obdivu a úcty, stejně jako na autora knihy. Jiří Dvořák byl za své knihy opakovaně oceněn Zlatou stuhou, za rozhlasové pohádky obdržel cenu Grand Prix Bohemia a byl nominován na cenu Magnesia Litera za literaturu pro děti a mládež. Tu obdržel jako vítěz letošní soutěže za knihu Myko, která zvítězila také v prestižní mezinárodní přehlídce nejlepších a nejinovativnějších obrázkových knih na světě BolognaRagazzi Awards 2024 v kategorii Non-fiction.

Rodinné nakladatelství Baobab proslulo vydáváním kvalitních současných knih pro dětské čtenáře, ilustrovaných známými výtvarníky a na vysoké grafické úrovni. Představovanou publikaci kresbami doplnila oceňovaná Daniela Olejníková a nápaditě upravil grafický designér Palo Bálik.

Jiří Dvořák: Myko
Jiří Dvořák na autorském čtení nominovaných autorů na cenu Magnesia Litera 27. 3. 2024 v Knihovně Václava Havla s moderátorem Pavlem Mandysem. Foto: Dana Vondrášková

Jen škoda, že podobně jako u několika jiných publikací Baobabu je čitelnost textu místy podřízena vizuálnímu dojmu. Například rejstřík názvů a pojmů napsaný zeleným písmem na zeleném podkladu, podobně jako slovníček pojmů, nebo časté používání výrazných neonových barev čtení textu značně ztěžuje.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), baobab-books.net

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*