Krajina roztavených zvonů od Jana Štiftera

Krajina roztavených zvonů
Foto: Freepik

Román v sedmi obrazech. Co generace, to příběh. Co příběh, to tajemství.

Sedm generací jedné rodiny v sedmi příbězích, knížka, která nemá obsah, ale rodokmen – tak by se dalo charakterizovat poslední dílo Jana Štiftera, které zachycuje příběh jedné mužské linie od počátku 19. do konce 21. století, tedy do blízké budoucnosti.

Krajina roztavených zvonů
Foto: se souhlasem nakladatelství Vyšehrad

Nejstarší příběh čtenáře zavede do roku 1832 do Trhových Svin na Českobudějovicku, kam tenkrát mířila cholera. Nemoc, kterou nikdo neznal a neuměl léčit. Lidé šíleli a šílel i doktor.

 „Inspiroval jsem se skutečnými událostmi, na choleru ve Svinech tehdy zemřela část naší rodiny. Něco málo zbylo, a tak tu pořád jsme. Při psaní mě fascinovalo, jak jsou lidé pořád stejní. Cholerou naší generace na počátku 21. století byl covid,“ říká Jan Štifter a pokračuje: „Stejně jako dnes i tenkrát lidé šířili fake-news, nevěřili oficiálním zprávám, pro zachování zdraví by udělali cokoliv. Neměníme se.“  V těchto kulisách se Janu Štifterovi začala rodit milostná romance – podle jeho slov taková jihočeská Láska za časů cholery.

Jan Štifter považuje jižní Čechy za svůj domov, místo, kde to nejlíp zná. „Chtěl bych znát nejen ta místa, ale i duši míst a duši zdejších lidí. Jsou jiní než lidé jinde. V Pavích hodech jsem vykročil do východních Čech, ale stejně jsem se s Krajinou roztavených zvonů zase rád vrátil na jih. Užil jsem si to psaní, kráčel jsem staletími, pro každou generaci vymyslel jeden příběh. A přitom přemýšlel o tom, co si od svých předků bereme, čím nás obtěžkali, aniž bychom o to stáli, a co vlastně znamená rodinná identita,“ dodává Jan Štifter.

Krajina roztavených zvonů je příběhem mužských hrdinů, ale přece to není příběh o mužích. Vedle každého muže stojí někdo další, kdo mu ukazuje směr. Vypravěčské umění Jana Štiftera podtrhují výrazné ilustrace Ditty Kůtové.

Nejstarší příběh z knihy zpracoval Český rozhlas. Četba byla rozdělena do šesti dílů a herec Pavel Oubram za ni dostal rozhlasovou Thálii.

O autorovi

Jan Štifter (* 1984) absolvoval kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice. Působil v redakcích MF DNES, Lidových novin a jako šéfredaktor v týdeníku Sedmička. V roce 2013 založil lifestylový magazín Barbar!

Za román Sběratel sněhu získal řadu ocenění, včetně Ceny čtenářů České knihy, novelu Café Groll adaptovalo Jihočeské divadlo. V nakladatelství Vyšehrad vydal knihu povídek Světlo z Pauliny a venkovskou románovou kroniku Paví hody. V Trhových Svinech organizuje festival Svinenské čtení.

S rodinou žije v Českých Budějovicích, s manželkou Evou mají čtyři děti.

Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

Tajný život stromů

Tajný život stromů

Víte, že se stromy mají inteligenci? A vypadá to, že větší, než je ta naše. Dokážou se specifickým způsobem domlouvat,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*