Německá spisovatelka Anne Jacobsová (nar. 1941), píšící také pod pseudonymy Marie Lamballe, Leah Bach nebo Hilke Müller, představuje v prvním díle své nové trilogie Martu Hallerovou a její tři dcery, žijící v malé vesnici, kde provozuje malý krámek. Do jedné z dcer, mladé Friedy, toužící stát se herečkou, promítla život své matky. Sledujeme pestré a často těžké osudy vesničanů, jež spojují a někdy i rozdělují staré tradice, na něž většina stále přísně dbá.
Děj románu o Martě Hallerové a jejích dcerách Hertě, Idě a Friedě se odehrává po roce 1924. Vypovídá o odhodlání Marty, jejíž manžel padl ve válce, uživit rodinu. Díky krámku se smíšeným zbožím ve vsi na úpatí pohoří Taunus, se jí to daří za vydatné pomoci dcer. Sedmnáctiletá Frieda se však chce vymanit z omezujícího prostředí. Touží být i přes matčin nesouhlas herečkou a studovat ve Frankfurtu, považovaném ve vsi za doupě hříchu.
Ve vsi se dbá na dodržování starých zvyklostí a mravů. Ženy pečují o domácnost, děti a manžela, pracují na poli a starají se s muži o hospodářství. Všichni drží pospolu, projevují účast a vypomáhají si, vzájemně si radí a jsou ochotni přiložit ruku k dílu. Běda však, začne-li někdo vybočovat z řady, pak pozná jejich hněv a odsudky. Není žádoucí, aby vesnické děti pokračovaly ve studiu, i když jsou nadané, protože odmalička musí pomáhat rodičům. Studovat herectví, jak si Frieda umanula, sousedé odsuzují „slušná holka nemá co být herečkou, nemá se co učit, ale brzdy se vdát“. Přesto si svůj sen nenechá vymluvit.
Závist a zášť je u vesničanů obvyklá, stejně jako chudoba. Trnem v oku některých je i dcera, která po smrti rodičů převezme vedení místní továrny, ačkoliv taková funkce patřila jen mužům. Ale i mnohé ženy, jež vedly hospodářství samy, když muži byli na vojně, budou usilovat o rovnoprávnost a emancipaci. Týká se to také Helgy, žijící se synkem Oskarem na statku svého manžela Otty, zdejšího starosty. Co se vrátil z války, je z něj jiný člověk. Ženu šikanuje, snadno se rozčílí a pak rozdává rány jí i synovi, který se ho bojí. Když to přežene se svou prchlivostí, Helga se rozhodne svůj život změnit.
Výraznou osobností je svobodný učitel Johannes Hohnermann, jemuž studium na hudební škole znemožnila válka, a musel narukovat. Jako učitel se rád věnuje dětem, rozvíjí a podporuje jejich nadání.
Autorka představuje i další svérázné obyvatele vesnice a nechává nahlédnout do jejich životů. Píše velice čtivě, působivě vykresluje charaktery hlavních postav, používá výstižné dialogy a lze ocenit její znalosti prostředí i historických reálií. Děj románu má spád a ve čtenáři podněcuje zvídavost, jak se bude dále vyvíjet. Na to se můžeme těšit v pokračování trilogie s názvem Vesnický obchod – co život slibuje, v němž se opět setkáme se známými tvářemi a jejich osudy.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz, knizniklub.cz, luxor.czdatbazeknih.cz
Buďte první kdo přidá komentář