Tři romány z šestidílné historické ságy Křišťálový klíč Vlastimila Vondrušky zavedou čtenáře do období 17. a 18. století. Romány jsou kronikou původně sklářského rodu Heřmanů.
Je příběhem hlavně Ignáce Heřmana, jeho manželky Anny a jeho dětí, hlavně jeho syna Leopolda, rodiny šumavských sklářů, které osud zavál do severních Čech. Přestože nemají žádné velké peníze, jsou bohatí, protože přinášejí na své nové působiště znalost, jak se taví křišťálově průzračné sklo, což dosud uměli jen v daleké Itálii. Ignác díky dobře střeženému tajemství průzračného skla i sklářským dovednostem dosáhne nejen dobrého postavení na nové huti, ale podaří se mu oženit syna Leopolda s dcerou majitele sklárny. Příběh rodiny, kterou majetek začíná rozdělovat, nás od sklářského světa pomalu přivádí do světa textilních manufaktur a k pohledu na život středního stavu v císařství na přelomu 17. a 18. století.
Hlavními postavami jsou spíše děti Heřmanova rodu. Leopold se po sňatku s Marií, dědičkou sklářské hutě, stává uznávaným podnikatelem, který stále hledá cesty jak společně s bohatstvím dosáhnout i společenského uznání. Chce zajistit své ženě povýšení mezi šlechtické rody, a tak míří do Vídně a daleko za sebou nechá své rodiče i sourozence, se kterými se nerozešel v dobrém. Zatím další syn Ignáce, Johan, který vystudoval u jezuitů, ale pak ze semináře odešel a oženil se, je osudem přiveden zpět do města ke svým rodičům a stane se knihovníkem a sekretářem rodiny Kinských. Další syn Heřmanů, Matyáš, by raději byl spíš povozníkem, obchodníkem a má štěstí, že jeho žena ho v založení společnosti podporuje. Novému podnikání Ignáce a Anny se nakonec nejvíce věnuje Hedvika. Jediná dcera Heřmanů, která je zdatnou obchodnicí a která je stále pronásledovaná těžkými životními situacemi. Celý rod jakoby se stával zakletým do sítě negativních událostí a neúspěchů.
Třetí díl historické kroniky nás přivádí už do života vnuků Ignáce Heřmana, kteří – ovlivněni více či méně událostmi nejen ve své rodině, ale i ve společnosti – se snaží udržet krok se změnami ve společnosti. Leopoldův syn a dcera přišli o sklářskou huť. Jejich život provází mnoho těžkých životních situací, stejně jako další potomky slavného rodu.
Hodně se mění společenská situace, rozvíjí se manufakturní podnikání, tradiční obchod je nahrazovaný bezohlednějším a více intrikářským podnikáním větších společností. Celý děj prolíná souboj mezi jezuity a evangelíky, prostými lidmi a císařskými úředníky, vše provází klíčové události první poloviny 18. století, jež ovlivňují další existenci rakouského císařství a jeho šlechty.
Zdroj: redakce – Zdena Mášová (autorské dílo), mobaknihy.cz
Buďte první kdo přidá komentář