Práce copywritera s sebou nese neustálé rozšiřování vlastních obzorů. Píšu o různých firmách a produktech, místech, službách, lidech. Krátkodobě se musím před psaním ponořit pod hladinu a nasát všechny možné dostupné informace, přetřídit je, přeskládat a pak z nich vytvořit jednoduché věty nabité klíčovými slovy a hlavně těmi nejdůležitějšími informacemi. Odešlu text, otřepu se a většinu informací opět zapomenu.
Jsou však některé webové prezentace, na které se hned tak zapomenout nedá. Budí mě ze sna svou nelogičností, miniaturním písmem, výbuchem barev, rámečky, homepage dlouhou tak, že se urolujete k smrti. Nebo mi nedá spát množství pravopisných chyb na centimetr čtvereční. Nebo jazykové patvary, které se vám usadí pod kůží a nedají se smýt. Naposledy jsem strávila pár hodin krásného slunečného dne přemítáním o výrobku zvaném „křtící hodinky“. Já nevím, jak vy, ale já jsem o ničem podobném nikdy neslyšela. Už přídavné jméno křtící ve mně vzbudilo zvědavost, protože znamená, že je to něco, čím se křtí, co je křtu přímo účastno. Se svou bujnou fantazií jsem si představila zlaté hodinky na miniaturní ručičce kojence, které pan farář polévá svěcenou vodou. Patrně by muselo jít o hodinky vodotěsné. Když jsem si však rozklikla produkt „křtící hodinky“ na internetu, ke svému naprostému úžasu jsem zjistila, že je to vlastně zlatý nebo stříbrný medailon. Z jedné kulaté strany je na něm vyryt ciferník hodin, který ukazuje čas narození, na druhé straně je většinou jméno, v horším případě rytina novorozencovy hlavičky. Moje vlastní hlavička mi to napoprvé vůbec nepobrala. Křtící hodinky nejsou vůbec hodinky, navíc čas na nich ve zlatě vyrytý ukazuje dobu narození, nikoliv křtu. Pokud je to dárek ke křtu nebo s ním nějak souvisí, pak má čeština přídavné jméno „křestní“ – viz křestní jméno, křestní list. Ale ani křestní hodinky jistě nejsou o moc lepší variantou než hodinky – nehodinky křtící. Navíc se obávám, že si rodiny objednávají křtící hodinky, i když se chystají jen na vítání občánků na radnici.
Kudy z toho ven? Nikudy. Tento patvar je tak oblíbený a rozšířený, že ho najdete prakticky ve všech nabídkách zlatnictví. Nedá se změnit, protože vyhledávače by produkt nenašly. „Zlatý medailon ke křtu s vyrytým časem narození“ je sice jazykově vytříbené sousloví, o které však prodejci křtících hodinek jistě nemají zájem. SEO optimalizace je zaklínadlem internetu. A tak jsou jazykové zhovadilosti šířeny a množeny rychlostí internetového připojení. A pokud se vám nabízené křící hodiny zdají málo zdobené, můžete si je nechat „orýt“ – ano, orýt. Tedy ozdobit rytím. Ornamenty, dudlíkem, kočárkem, do zlata či stříbra tepanými vzkazy. Matky v laktační psychóze a plačící babičky jistě pustí nějakou tu tisícikorunu navíc, aby křtící hodinky nechaly osadit diamantem. Jak nebohé dítko poroste, může ke křtícím hodinkám přidat do sbírky i první zoubek zasazený do zlata v překrásném přívěsku na krk, vtipnou polovinu valentýnského srdíčka od své první lásky a potom i společný portrét vyrytý ve zlaté destičce. A jak přijdou v dospělosti děti, dostanou své vlastní křtící hodinky. Kruh se uzavře.
I nade mnou se zavřela hladina noci. Ráno vstanu a zakázku slušně odmítnu. Nemohu jinak. V naší rodině se ke křtu dává jednoduchý zlatý křížek. Amen.
Vaše Bára (www.uzasnabara.cz)
Buďte první kdo přidá komentář