Laurent Gounelle: Probuzení

Laurent Gounelle: Probuzení
Foto: Freepik

Francouzský psycholog a uznávaný odborník na rozvoj osobnosti je také úspěšným spisovatelem. Ve svých populárních a žádaných titulech předává znalosti i mnohaleté zkušenosti z různých vědních oborů včetně neurolingvistiky, neurologie a filozofie.

Laurent Gounelle: Probuzení
Foto: se souhlasem nakladatelství Rybka Publishers

Z řady Gounellových bestselerů se vymyká jeho nejnovější dílo Probuzení. Po nedávném vydání Orwellovy Farmy zvířat v roce 2021 (v Rybka Publishers a jako Zvířecí statek vydala Jota), přichází další burcující připomínka současné manipulace „pro naše dobro“, i když vlastně jde o stále větší omezování osobních svobod a vzrůstající vládnoucí moc. „Manipulace znamená pro demokracii totéž, co pro totalitní režim obušek… Většina lidí neví, co se děje, a ani neví, že to neví,“ vystihl Noam Chomsky, filozof a kognitivní vědec, kterého autor spolu s dalšími osobnostmi cituje.

Román se zaměřuje na aktuální světové dění, jež se dotýká také každého v Evropě. Hlavní hrdina Tom prožívá narůstající restrikce, jež vláda v jeho zemi zavádí údajně kvůli zdraví a bezpečnosti obyvatel, ve skutečnosti však proto, že chce mít prostřednictvím zaváděných opatření každého pod kontrolou. Zprvu tomu věří a oponuje svému příteli z Řecka Christosu Anastopoulosovi, který se mu snaží vysvětlit, co a proč se vlastně děje, jaké jsou skutečné záměry vládnoucí vrstvy. „Když se v médiích celý den pořád dokola opakují informace vyvolávající strach, je to jasný signál, že se něco chystá a že to bude stoprocentně ke tvé škodě. Je potřeba se na to podívat trochu z odstupu a zamyslet se nad tím, co by mohl tvůj strach přinést těm, kdo jsou u moci.“

Autor odhaluje, proč vládní úředníci sledují pouze svoje cíle za využití jim podřízených novinářů. „Nešlo o to přesvědčit lidi racionálními argumenty, ale vyvolat v nich emoce a od základu zmanipulovat veřejné mínění tak, jak potřebovala vláda.“ Laurent Gounelle vysvětluje, proč odvážní lidé, kteří se utiskujícímu režimu vzepřou a poukazují na jeho diktátorské tendence, jsou umlčováni, zesměšňováni, ponižováni, anebo odsuzováni jako nezodpovědní a nebezpeční nepřátelé, navzdory svobodě vyjadřování. Popisuje techniky, jichž mocní používají, aby získali ještě větší moc, i nástroje masového ovlivňování a omezování svobod. „Když si lidé zvyknou na první sérii opatření a přijmou je jako něco přirozeného, lze přejít k sérii druhé, a tak pokračovat dál.“

K napsání románu autora přiměl stav poté, co se začal šířit covid-19. Zveřejňuje důležité události, ověřená fakta, závěry vědeckých výzkumů i odtajněných zpráv, stejně jako odborné studie renomovaných expertů a autorit z různých oborů. Na příkladu, jak prožívá jedinec stále se zostřující situaci, autor snímá čtenáři klapky z očí, aby mohl prohlédnout a vidět skutečnost, jaká je. Činí tak vědom si rizik a nebezpečí, jež mu tím hrozí. Velikost povolání spisovatele však spočívá ve službě pravdě a svobodě, a proto román Probuzení napsal. Nepochybuje, že „jsme to právě my, kdo má stále ještě v rukou skutečnou moc“ rozhodovat sami o sobě a svobodným způsobem. Čtenář, který se s jeho knihou seznámí, porozumí způsobům manipulace, jež se ho bytostně týkají, a nenechá se tak snadno ovládat záměrně vyvolávaným strachem. „Kdo ovládá strach lidí, stává se pánem jejich duší,“ řekl Machiavelli. „Čím víc jsou lidé ovládáni strachem, tím snadněji se podřizují autoritě, která je má chránit. A čím déle je v tomto stavu udržujete, tím více si zvyknou na to, že jsou ovládáni.“

Román, který odhaluje šokující i dosud neznámé skutečnosti a jejich souvislosti, jež bohužel nejsou utopií, nenechá nikoho lhostejným, nabízí možnost probuzení…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, rybkapub.cz

Další články z této rubriky

Tajný život stromů

Tajný život stromů

Víte, že se stromy mají inteligenci? A vypadá to, že větší, než je ta naše. Dokážou se specifickým způsobem domlouvat,…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*