
Skryté poklady našich léčivek
Učitelka a bylinkářka Simone Dettová (nar. 1964) vyrůstala v podhůří Harzu na rodinném statku. Na procházkách s otcem poznávala různé rostliny, houby, keře a stromy. Nabyté znalosti prohloubila studiem oboru fytoterapie, jež uplatňuje ve své škole zaměřené na využití léčivého potenciálu volně rostoucích bylin.

Přitažlivě uspořádaná kniha kořenářky a bylinkářky Simone Dettové seznamuje s dvaceti čtyřmi druhy lahodných a léčivých rostlin, obsahujících cenné bohatství zejména v kořenech. Autorka se dělí o vědomosti předků i vlastní znalosti a zkušenosti, získané za dlouhá léta praxe bylinkářky, jež potvrzují vědecké poznatky.
Zve nás k výpravě za sklizní kořenů, jejíž nejlepší čas nastává, když se rostlina zatahuje do země a v kořenech jako v úložišti se ukládají její živiny, aby byly k dispozici v další sezoně. Nejvhodnější doba začíná v pozdním létě, respektive na podzim a končí na jaře kolem Velikonoc. Je však třeba bezpečně rozeznat kořeny léčivých od jedovatých, jichž se vyskytuje až 30 %. Proto doporučuje sklízet kořeny, když rostliny mají ještě zavadlé listy, aby se předešlo záměně.
V praktické příručce se dozvíme, jak kořeny správně vyrývat, čistit, sušit, skladovat a vyrábět z nich čaje, tinktury, vína, masti, olejové výluhy, éterické oleje a rovněž jak je používat při vykuřování.
Naučíme se využívat čtrnáct kořenů planě rostoucích bylin, mezi něž patří například oman pravý, kozlík lékařský, kostival lékařský, mochna nátržník, andělika lékařská, štětka planá, lopuch větší, pampeliška, mydlice ad. V kapitole věnované kořenové zelenině nalezneme recepty z kozí brady pórolisté, křenu selského, pastiňáku setého, červené řepy či zapomenuté prastaré sladké zeleniny sevláku zeleninového.
Charakteristika každé rostliny je přehledně popsána i s lidovými názvy, místem výskytu, informacemi o pěstování, sklizni, účincích na zdraví a s návody k jejímu využití včetně natě, listů nebo květů. Například koupel v andělice pomůže při bolestech zad. Z mydlice lékařské lze vyrobit prací prostředek na jemné látky a hedvábí. Z všestranného využití kopřivy poslouží tinktura na hyperaktivní močový měchýř, ocet z kořene proti padání vlasů, stejně jako čaj při nadměrné tvorbě lupů apod. Z kostivalu si – kromě masti či tinktury na sportovní zranění, natržené svaly, hematomy, zlomeniny a bolesti kloubů – můžeme vyrobit také ochranný amulet při cestování. Sirup z omanu pravého léčí kašel, z kozlíku se osvědčuje čaj proti stresu, lopuch mimo jiné pomáhá odvádět z těla škodliviny. Každé rostlině je věnováno několik stránek s užitečnými informacemi doplněných barevnými fotografiemi.

Závěrem Simone Dettová uvádí své neoblíbenější recepty a poskytuje rady k založení záhonu pro pěstování léčivých bylin s využitím jejich kořenů, bohatých na minerální a další zdraví prospěšné látky. Nechybí odkazy na zdroje, seznam literatury a rejstřík.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz, knizniklub.cz, databazeknih.cz
Buďte první kdo přidá komentář