Linda Olsson: Dobro v tobě

Linda Olsson: Dobro v tobě
Foto: Pixabay

Příběh o zranitelnosti a odvaze nalézt v sobě lásku, dobro a smíření

Švédská spisovatelka Linda Olsson se do srdcí čtenářů zapsala několika romány, připomeňme strhující Sonátu pro Miriam, která v českém vydání vyšla v roce 2016. Také intimní příběh Dobro v tobě zasáhne svou otevřeností a hloubkou.

Linda Olsson: Dobro v tobě
Foto: se souhlasem redakce Albatros Media

Silný emotivní příběh o ozdravující změně, která přichází v době, kdy ji čtyřicetiletá lékařka Marianne nečeká. Dobrovolně zvolená izolace, v níž žije na pobřeží Nového Zélandu, jí nevadí, naopak se zde cítí osvobozená od tíživé minulosti. Podobně jako poněkud uzavřený farmář George ze sousedství není mezi místními zcela přijata a ani se nesnaží včlenit do jejich života.

„Žila jsem dlouho bez jakékoliv budoucnosti. A se svou minulostí pod zámkem. Každý den šlo jen o to přežít, ze dne na den. Neohlížela jsem se zpátky, ale ani nehleděla kupředu, žila jsem ve věčném teď,“ vzpomíná Marianne, jež nalezla novou naději i sílu, „které je třeba, abych dokázala žít s minulostí a budoucností. Ať už mě čeká cokoli.“

Vše se mění, když jí do života vstoupí chlapec Iky, s nímž se spřátelí a získává díky tomu dosud chybějící perspektivu. Pečlivě ukryté vzpomínky na trauma z dětství se připomínají v konfrontaci, jež vede ke smíření i odpuštění a uvolňuje prostor do nové budoucnosti.

Marianne strhujícím způsobem odhaluje svůj dosavadní život, niterně a otevřeně znovu prožívá osudové události a setkání. Její zpověď se prolíná se současnými zážitky a zkušenostmi, jež vyúsťují v důležitou životní etapu.

„Někdy člověk dostane přesně to, co potřebuje. Vstoupí mu do života přesně ti lidé, které ze všeho nejvíc potřebuje. Někdy je nevidí, a to je velmi smutné. Někdy o ně zase přijde. To je smutné, ale ne do stejné míry. Protože to, co spolu prožili, zůstane navždy.“

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), albatrosmedia.cz

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*