Franta se vydává na nečekanou cestu kovářského učně pod vedením záhadného Luboše. Tento příběh vás vtáhne ke kovářské výhni a nechá vás pocítit žár opravdového pekla. Franta se naučí se nejen taje řemesla, ale také objeví, co znamená opravdové přátelství.
Spisovatelka a ilustrátorka Karla Břicháčková (nar. 1989) o sobě říká, že ji odjakživa bavilo vyprávět příběhy a kreslit. Vystudovala Katedru animované tvorby FAMU, angažuje se ve sdružení Roztoč a ráda tvoří a animuje s dětmi. V první knize Smrkovec uplatnila velký ilustrační talent v podobě komiksu. Druhá knížka pro děti Luboš není čert! uchvátí poutavým příběhem o přátelství a kovářském umění. Je natolik přitažlivě a zajímavě zpracovaná, že zaujme i rodiče.
Školák Franta Čížek bydlí v malém železničním domku s rodiči a psem Šlupajzem, s nímž chodí rád na procházky. Jednou mu ale Šlupajz zmizel ve vratech kovářské dílny, kam pro něj musel zajít, a tak se seznámil s urostlým a také zarostlým kovářem Lubošem. Vypadal tak trochu jako čert, ale bez rohů! Brzy se spřátelili. Domluvili se, že sem jednou týdně může Franta zajít, aby se učil kovářskému řemeslu a uměl pak také něco ukovat. Luboš mu vysvětlil, proč bývá v kovárně šero, jak rozdělat oheň pro správnou výheň a další užitečné věci, který každý kovář potřebuje znát, a řekl mu také, proč je pro něj voda, do níž dává železo zchladit, posvátná.
Jak dny plynou, Franta poznává stále víc a víc vědomostí o práci nebo o různých tvarech kovářských nástrojů a už ví, k čemu slouží třeba růžek, kleště a kladiva, utínka, volutovník, babka nebo vlček. A nejen to. Když Luboš vidí Františkův nadšený zájem, daruje mu kůži, z níž mu doma ušijí kovářskou zástěru. Naučí ho také, jak se dělá dřevěné uhlí a jak vznikalo černé nebo hnědé, či postup, kterým se dřív vyrábělo železo, i co vše se dá vykovat a jak vážený proto býval na vesnici kovář. Ukovat svůj první meč se sice Frantovi nepodařilo tak, jak si přál, ale smutný z toho nebyl, už jen to, že pronikl to tajů výroby, bylo pro něj cenné, stejně jako přátelství s Lubošem.
Nastal ale čas loučení, neboť Franta se s rodiči stěhoval do bytu ve městě. Luboš se k nim přišel rozloučit a přinesl dárky. Slíbili si, že ho Franta bude pravidelně navštěvovat a také se bude moci vidět se Šlupajzem, kterého se Luboš ujal. U něho byl šťastný, měl svobodu a také přírodu, na kterou byl zvyklý.
Nádherná kniha Kláry Břicháčkové je určena dětem od sedmi let. Potěší a zaujme určitě i jejich rodiče a prarodiče. Autorka v ní v poutavém příběhu seznamuje s prací v kovárně i s věrným vyobrazením všech nástrojů, a to srozumitelným způsobem, přiměřeným k věku dětí. K důmyslně a s citem vypracované knize byl autorce inspirací radami psycholog Pavel Roubal, kovář samouk. V lesní mateřské školce Šárynka v Praze naučil kovářskému umění již několik zvídavých a šikovných dětí.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), paseka.cz
Buďte první kdo přidá komentář