Lucius Annaeus Seneca: Dopisy psané stoikem (Epistulae morales ad Lucilium)

Lucius Annaeus Seneca: Dopisy psané stoikem
Foto: Pixabay

Lucius Annaeus Seneca (4 př. n. l. Córdoba, Španělsko – 65 Řím, Itálie) prožil pohnutý, přesto naplněný život. Byl senátorem, řečníkem, dramatikem, básníkem a především stoickým filosofem. Nevyhnulo se mu vyhoštění na Korsiku, a nakonec ani osudový příkaz Nera, jehož kdysi vychovával a který mu kvůli podezření účasti na spiknutí nařídil spáchat sebevraždu.

Lucius Annaeus Seneca: Dopisy psané stoikem (Epistulae morales ad Lucilium)
Foto: se souhlasem nakladatelství Rybka Publishers

Obdivuhodný odkaz díla Lucia Annaeuse Senecy zůstává i po téměř dvou tisíci letech svěžím, stále platným stvrzením mravního poučení ke šťastnému životu. Je obsaženo v jeho nejhodnotnější práci – sto dvaceti čtyřech dopisech, odeslaných v posledních třech letech života mladšímu příteli Luciliovi Iuniorovi, správci Sicílie, stoickému filosofu a básníkovi. Českému čtenáři se dostávají v úplné podobě poprvé.

Listy jsou psány v duchu praxe stoické filozofie, směřující ke svobodě ducha. Svobodu Seneca spatřuje zejména v tom „neotročit ničemu, žádné nutnosti, žádným náhodám, jednat s osudem jako rovný s rovným“. Vyžaduje to osvobodit se od vášní, zvládat emoce, nepodléhat strachu, posilovat milosrdenství i velkorysost a řídit se rozumem, jímž člověk „vyniká nad zvířata a druží se k bohům“. Lucilia proto nabádá: „Miluj rozum! Láska k němu tě vyzbrojí proti nejtvrdším útokům.“ Seneca je rovněž přesvědčen, že božstvo je v nitru každého člověka, a vybízí, aby jeden prospíval druhému, neboť tak prospívá i sobě. Varuje před vším, co je zhoubné a nikdy nezná míru: „Co je zlé, škodí; co škodí, činí horším.“

„Nestarej se o mínění lidí, je vždy pochybné a obojetné,“ píše ve svém 26. listě a v následujícím pokračuje: „Ohlédni se raději po nějakém trvalém dobru. Takové ovšem není žádné jiné kromě toho, které si duše najde v sobě. Jen ctnost poskytuje radost stálou a spolehlivou; i když se vyskytne nějaká překážka, objeví se jako oblaka, která plují nízko a nikdy nepřemohou denní světlo.“ K tomu je však třeba „znalost věcí a umění, s jehož pomocí se poznávají věci lidské a božské.“

Doporučuje nebát se námahy, neboť ta „živí ušlechtilé duše“. Zdůrazňuje nutnost dobra, jemuž sluší otevřenost a prostota. Na otázku, zda je možný blažený život, odpovídá ano, „Blažený život spočívá ve správném jednání.“ S klidnou myslí je třeba snášet vše, co nás potká, jak se rozepisuje v 107. dopise, a doplňuje „Dvě věci dávají duchu nejvíc síly, víra v pravdu a sebedůvěra.“

Jako úspěšný rétor neopomíjí ani správnou mluvu a řečnictví: „Věty jsou vadné, nejen když jsou mělké a dětské, nebo zas lascívní a dovolují si tolik, že to uráží stud, ale také tehdy, když jsou květnaté a příliš sladké, když vycházejí do prázdna a nemají žádný jiný účinek, než že zní.“ Všímá si způsobu, jakým se kdo vyjadřuje a píše svému příteli: „Proto kdekoli uvidíš, že se líbí pokažená řeč, tam si můžeš být jistý, že se pokazily mravy… Zvůle v řeči, jestliže je rozšířená, svědčí o úpadku ducha, z něhož slova vycházejí.“

V listě nazvaném Čeho se varovat odhaluje: „Jednou z příčin našeho zla je, že žijeme podle vzorů, nedovolujeme nechávat se vést vlastním rozumem a dáváme se strhovat zvyklostí. Kdyby něco dělala jen hrstka lidí, nezatoužili bychom je napodobovat; kdykoli však s něčím začnou přemnozí, ochotně jdeme za nimi, jako by větší počet byl zárukou větší čestnosti. Místo správnosti začne u nás rozhodovat omyl, jakmile se stane obecným.“

Z některých dopisů se mimoděk dozvídáme i o běžném životě, zvycích týkajících se hygieny, pití a stravování, rozmařilosti bohatých či jejich vztahu k mladým otrokům.

Senecovo dílo je hodnoceno s nejvyšším uznáním a jeho hluboké poznání se dotýká i nás.

Překladatelé Václav Bahník a Bohumil Ryba se pečlivě zhostili náročné práce, již uzavírá tematický příspěvek doc. Petra Dvořáka, PhD., vycházející z jeho článku z roku 2012 na https://www.phil.muni.cz/linguistica/art/dvorak/dvo-001.pdf

Velice přínosná, precizně zpracovaná kniha s poznámkami a výkladem psaní vlastních jmen je vydána v praktickém a příjemném formátu s ohledem na větší rozsah stran. Jen užitečná maličkost v podobě stužkové záložky by čtenářům usnadnila její užívání.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, rybkapub.cz

Další články z této rubriky

Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*