Martin Úbl a přátelé: Stezka Českem

Martin Úbl a přátelé: Stezka Českem
Foto: Freepik

….  Může jít každý

Po všech stránkách skvělá kniha sympatického plzeňského rodáka, cestovatele a dobrodruha Martina Úbla i jeho přátel je v pořadí čtvrtou publikací věnovanou poznávání přírodních krás na dálkových výšlapech, tentokrát zaměřenou na přechod po hranicích republiky.

Martin Úbl a přátelé: Stezka Českem
Foto: se souhlasem nakladatelství Jota

Nová Stezka Českem, vytvořená lidmi, kteří mají rádi hory, byla otevřena v září 2021. Vede přes naše pohoří a připomíná svým zajištěním i volně přístupnou podporou zahraniční dálkové treky, jimiž se autor inspiroval. Jak uvádí, jde o nekomerční projekt „od lidí pro lidi“, jehož smyslem bylo vytvořit stezku, kterou by v rámci udržitelného turismu mohl jít každý. Připraveni s pomocí jsou na ní také dobrovolní Trail Angels. Stezka má vlastní značení a je v systému evropských dálkových tras ERA i světové aplikace pro dálkové trasy FarOut.

Velice dobře vypravená publikace s mnoha krásnými barevnými fotografiemi, mapkami a užitečnými praktickými informacemi je nepostradatelným pomocníkem a průvodcem na cestu Českem. Kromě doporučení na její přípravu a potřebné vybavení a dalších tipů na cestu poskytuje informace o všech jejích dvaceti etapách z Krásné a Klínovce přes Krušné, Jizerské, Orlické, Rychlebské hory a dále pokračuje na Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty, Podyjí, aby poutníka provedla Českou Kanadou, Novohradskými horami, Šumavou až po Český les.

U každého přehledně popsaného úseku je uvedena délka v kilometrech, výška stoupání i klesání a počet dní, za jaký ji lze zvládnout, a také stručné shrnutí, charakteristika, krásná místa k vidění a typ povrchu. Jednotlivé etapy zpestřují příběhy lidí, kteří tuto dálkovou trasu absolvovali a popisují své zážitky, zkušenosti, setkání s dalšími poutníky i zajímavými lidmi, s nimiž se na cestě seznámili. Třeba Péťa Kváková píše: „Těch 11 etap mi dovolilo získat důvěru ve své schopnosti, vůli i odhodlání. Naučilo mě to překonávat strach a poznat sebe sama mnohem lépe a úplně jinak. … Těch 1 500 000 kroků mě dovedlo k mému skutečnému cíli. K muži, kterého jsem potkala téměř na konci mého putování a se kterým bych chtěla sdílet svou přítomnost i budoucnost tak dlouho, jak jen to půjde.“ Alena Bigi Koubová, která se vydala na stezku se svou fenkou Freyou, povzbuzuje ostatní, že i její maminka s operovanými kotníky se k ní na pár dnů připojila. „Díky velkým zážitkům se nám otevírají oči, poznáváme sami sebe a mění se nám pohled na svět. Dokážeme cokoliv, co si usmyslíme, a vesmír nám v tom pomůže. Už vím, jak dokonalá je příroda a život v souladu s ní. Život sám se sebou.“ vyznává se.

O prožité zkušenosti se dělí také Honza Freml, jenž prodělal covid a po něm dvě mozkové příhody, kvůli nimž skončil na JIP na přístrojích a nemohl ovládat tělo. Manželka ho opustila, rozvedl se a měl pocit, že život pro něj skončil. Pak si vzpomněl na Stezku Českem. „Ta myšlenka se pro mě stala světlem – jako maják pro ve tmě ztracené mořeplavce.“ Po čase se na ni vydal a za šedesát dnů dokázal ujít přes 2 100 kilometrů. „Ta cesta mi dala nový smysl, ztracené sebevědomí, fyzickou sílu, životní nadhled a vrátila mě zpátky do přítomnosti.“

Na Stezku Českem se vydává i Sportovní klub vozíčkářů, jemuž byl věnován veškerý autorský honorář. Nakažlivé nadšení, elán a optimismus, prostupující knihou, zve každého stejně jako autor, představující svoji knihu jako „kombinace hororově lyrických kapitol o jednotlivých etapách, komediálně drastických příběhů lidí, kteří se na Stezku vydali, a vědecko-fantastických příspěvků o tom, jak začít, nabízí vše, co jste chtěli o Stezce Českem vědět, ale báli jste se zeptat!“ Uznejte, tomu přece nejde odolat!

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, jota.cz 

Další články z této rubriky

Kvítka v bytě

Kvítka v bytě

Všem začátečníkům, ale i nadšeným a pokročilým pěstitelům pokojových rostlin je určen dnešní zajímavý příspěvek.
Žít dlouhý život – ale jak?

Žít dlouhý život – ale jak?

Zajímavá otázka, kterou se zabývají čtyři odborníci z různých oborů v knize (zatím v německém jazyce) Das lange Leben leben…
Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*