Michail Bulgakov: Pohár života

Michail Bulgakov: Pohár života
Foto: Pixabay

Kniha povídek a novel Michaila Bulgakova

Ruský spisovatel a dramatik Michail Afanasjevič Bulgakov (1891-1840), autor slavných děl Mistr a Markétka, Bílá garda či Divadelní román, proslul i svými Zápisky mladého lékaře a novelami, obsaženými spolu s řadou povídek, fejetonů a črt poprvé uveřejněných v souborné knize.

Michail Bulgakov: Pohár života
Foto: se souhlasem nakladatelství Rybka Publishers

Michail Bulgakov, jenž patří mezi největší autory dvacátého století, poznal v pohnuté době svého života mnoho zvratů i nebezpečenství. Stalin si oblíbil jeho drama Dny Turbinových, proto byl režim po omezený čas shovívavý k jeho tvorbě, ale záhy byla jeho díla cenzurována nebo zakázána. Většina z nich mohla být vydána teprve dlouho po jeho smrti.

Mladý Bulgakov, studující na Lékařské fakultě Kyjevské univerzity, se v roce 1915 přihlásil jako doktor na frontu. V následujícím roce byl odvelen do Moskvy a odtud poslán do obce Nikolskoje ve Smolenské gubernii. V zapadlé vsi, kde se svítilo petrolejkami a obyvatelé věřili pověrám, si získal brzy důvěru. V autobiograficky laděné novele Zápisky mladého lékaře líčí nejen osudy lidí či případy, jež musel řešit, ale také všudypřítomné hrůzy války. Soubor vzpomínek uzavírá povídka Morfium, v níž líčí vlastní zkušenost, když ho po onemocnění v Nikolském začal sám užívat. V Krvavé koruně popisuje šílenství pacienta v psychiatrické klinice, jemuž se zjevuje bratr zabitý ve válce, tentýž motiv se prolíná i Diaboliádou.

Poté, co byl Bulgakov po krátkém pobytu v rodném Kyjevě opět mobilizován, dostal se jako lékař s Děnikinovou armádou na Kavkaz. Prožitky se objevují v Podivuhodných dobrodružstvích jednoho doktora, kde popisuje také boj s Čečenci. V roce 1921 odjíždí do Moskvy, kde žije pak až do své smrti. Městu věnuje mnohé fejetony, z nichž některé jsou v knize rovněž uvedeny – Moskva rudokamenná, Moskva v zápisníku, Stovky moskevských kostelů, stejně jako trefné výpisky z Deníku geniálního občana Polosuchina v povídce Pojízdný byt či „veselém moskevském příběhu se smutným koncem nazvaném Pohár života.

Milovanému Kyjevu je věnován příspěvek Město Kyjev, v němž autor kromě historie zmiňuje jeho pozoruhodnosti, umění, vědu a také mravy a obyčeje obyvatelstva i další postřehy.

Prózu Tajné přítelkyni věnoval Jeleně Sergejevně, své třetí ženě, která s ním žila až do jeho smrti a zasloužila se o zachování jeho odkazu. Její rysy se dají vyčíst i v Bulgakovově zásadním románu Mistr a Markétka, na němž pracoval od roku 1928 a poslední úpravy dokončil několik dní před smrtí.

Publikace zahrnuje téměř padesát Bulgakovových textů včetně sci-fi groteskních novel s humanistickým poselstvím Osudná vejce a Psí srdce, jež napsal v letech 1924 a 1925.  Psí srdce však nebyla cenzurou povolena k otištění a v jeho vlasti mohla vyjít po více jak třiceti letech od jeho smrti.

Kniha polozena u kameného sloupu

Mistr a Markétka

Bez knih a bez dobré kávy si neumím svůj život představit. I v dobách, kdy…

Doslov knihy napsala její překladatelka Alena Morávková, která se znala osobně s Bulgakovovou třetí manželkou, jež opatrovala archiv a odkaz manžela. Závěrem vystihuje: „Autor pil život plnými doušky a z toho vyplynul i název našeho souboru Pohár života.“

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), rybkapub.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.
Nelži mi

Nelži mi

Nemám ráda svět sociálních sítí. Sama jsem zastánkyně jednání z očí do očí. Miluji kafíčka s kamarádkou tisíckrát víc než…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*