Moje cesta do ztracena

Moje cesta do ztracena
Foto: Leonardo.ai

Spisovatel Martin Vopěnka (nar. 1963), zakladatel nakladatelství Práh, cestovatel a dobrodruh, napsal řadu knih – románů, vzpomínek, básní i několik titulů pro děti a mládež. Jeho dílo Moje cesta do ztracena vychází po prvním již rozebraném vydání z roku 2005 nyní podruhé. Ztracenou cestu k sobě samému nalézá ovdovělý otec překonáváním vlastních hranic na prázdninovém putování s malým synem.

Moje cesta do ztracena
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group

Úspěšný podnikatel David zůstává po tragické smrti manželky sám s osmiletým synem Benjaminem. Dosud přenechával starost o něj zcela na své ženě, a není si jistý, zda svou péči dobře zvládne. Jako únik a zároveň východisko, které má rozptýlit smutek, zvolí společný výlet, aniž by konkrétně plánoval místa, kam se podívají. Vyrazí jen tak nazdařbůh, kam je to povede. Nikomu z rodiny ani v zaměstnání se o tom nesvěří, nechce být na cestě rušen. Ben s ním ve všem souhlasí, nechává se vést, důvěřuje mu. Až o mnoho let později si uvědomí, jaký byl otec manipulátor, jenž ho ovládal, a on se mu neodvážil vzdorovat, přestože nezapomenutelné společné cesty nelitoval.

O prázdninách se otec se synem se vydali na cestu, která je měla sblížit a umožnit vzájemné porozumění. Zamířili přes Šumavu do rakouských Alp, pokračovali do Dolomit, pak k Jadranu, odkud se vydali trajektem na řecký ostrov Korfu a na další místa v Evropě. Šplhali na horské svahy, koupali se v moři, poznávali cizí kraje a užívali si volnost letních dnů. Byli si blízcí a stali se nerozlučnými.

David prožívá kýženou svobodu a nový příval energie. Obdivuje přírodu a její klid, který by rád nalezl rovněž v sobě. Poutí do ztracena se prolíná jeho dosavadní pouť životem s několika pohledy do minulosti a intenzivním prožíváním současnosti. Uvědomuje si, co je pro něj skutečně důležité, a co může nechat být. Ale ne vždy zažívají idylu, hádají se a Ben chce domů. „Do Prahy jsem se ještě vrátit nemohl – to bych pak těžko hledal odpověď na otázku, proč to všechno, – ale zároveň jsem nedokázal s Benem opravdu odejít.“ Na cestě jsou už čtyři měsíce „pořád spolu, odevzdaní jeden druhému, pořád sami.“ Před nimi je putování rumunskými horami, kde dojde k osudovému dramatu. Navzdory všemu je třeba nalézat naději i tam, kde zdánlivě žádná není. „Co jiného mi zbývalo uprostřed beznaděje než se obrátit k Bohu? K tomu Bohu, kterého jsem vždy připouštěl, o kterém jsem však velmi pochyboval. Teď nezbývalo, než aby byl,“ vzpomíná David.

Pro autora hrají rumunské hory důležitou roli. Věnoval jim svou první knihu Kameny z hor o své cestě, díky níž se odstřihl z vlivu svého otce. Sem se vrací i v dalším díle Balada o sestupu, kde uvažuje o zásadních životních principech – lásce, pravdě, životě a smrti. Svým způsobem na ni navazuje i Moje cesta do ztracena, kde k přelomové situaci dojde právě tady.

Martin Vopěnka po prvním vydání své knihy vysvětlil v rozhovoru z 29. 6. 2005, poskytnutém MF DNES, jak pojem „ztraceno“ osobně vnímá: „Předobrazem mi byl Komenského Labyrint světa a ráj srdce, věčné hledání smyslu. Ztraceno není nutně místo, kde je člověk ztracen v tom smyslu, že zabloudil v lese. Mínil jsem spíše ztraceno vnitřní, ve vlastní duši.“

Kniha se velmi dobře čte a vede různorodou krajinou přírodou i myslí. Vzpíná se k nádherným scenériím, ale i k božskému, duchovním hodnotám a k citovému sepětí s malým synem. Zároveň se její hlavní hrdina netrpělivě vydává za uspokojením sexuální potřeby a častěji, než by bylo v takto pojatém příběhu nutné, líčí, jak se jí oddává. Poněkud rušivě tím mění atmosféru děje, jako by do něj pronikl střih ze zcela jiného žánru.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz, knizniklub.cz, luxor.cz

Další články z této rubriky

Tak trochu šílení

Tak trochu šílení

Máte chuť na něco tak trochu šíleného? Podle autorova mínění název vystihuje řadu postav knihy.
Činy mrtvých

Činy mrtvých

28. únor 1986 Jednoho chladného zimního večera je v centru Stockholmu zastřelen švédský ministerský předseda Olof Palme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*