Můj mladší bratr

Můj mladší bratr
Foto: Freepik

Návrat do 80. let, který má daleko k „milému retru“

Román je inspirován skutečnými zážitky a vzpomínkami autora Martina Uhlíře. Vrací se v nich do „osmdesátkového“ Československa a otevírá neprvoplánově pojatá témata víry či odlišné sexuální orientace.

Můj mladší bratr
Foto: se souhlasem nakladatelství Paseka

„Lákalo mě propojit vlastní vzpomínky s téměř zapomenutým příběhem petice katolického aktivisty Augustina Navrátila za práva věřících a církve šířené v roce 1988. Kniha je však především o studentech, o tom, jak se jim tehdy žilo. Snažil jsem se přiblížit tehdejší dobu dnešním mladým lidem barvitěji a názorněji, než to dokážou učebnice. Zároveň jsem chtěl připomenout, že ne vše je na minulých i dnešních postojích církve hodno obdivu,“ říká autor knihy.

Můj mladší bratr vypráví o Markovi, který žije jako typický student v „osmdesátkovém“ Československu. Chodí na přednášky, mejdany, účastní se vojenského výcviku v rámci studia a vytrvale usiluje o krásnou a nedostupnou Annu. Jenže ta má jiné starosti. Aktivně se zapojila do šíření petice Augustina Navrátila za náboženskou a občanskou svobodu – největší akce svého druhu v socialistickém Československu. Katolička Anna chce agitovat a sbírat podpisy, ať už je to za jakoukoliv cenu. Marek do akce s peticí přímo zapojen není, ale paradoxně je to on, kdo dopadne nejhůř.

„Několik dějových rovin – o rozhodování Augustina Navrátila, aktivitách StB proti němu, životě studentů vysokých škol v totalitě i komplikovaném vztahu hlavního hrdiny k dívce, do níž se zamiloval – je popsáno obdivuhodně přesně, naprosto uvěřitelně, bez patosu či zkreslování historických reálií. Kniha je přitom velmi čtivá. Martinu Uhlířovi se podařil románový výlet do nedávné minulosti s noblesou a obdivuhodným nadhledem,“ říká disident a investigativní novinář Jaroslav Spurný.

O autorovi:

Martin Uhlíř (1967) je novinář a spisovatel. Zajímá se o vědu, výzkum a nové technologie. Od roku 2006 pracuje jako redaktor týdeníku Respekt. Je autorem naučné knihy Jak jsme se stali lidmi(Dokořán 2007) a románu Sestry (Paseka 2021).

Zdroj: Matěj Senft, paseka.cz, databazeknih.cz, knizniklub.cz

Další články z této rubriky

Můj mladší bratr

Můj mladší bratr

Jaké bylo Československo v osmdesátých letech? A co obsahovala petice katolického aktivisty Augustina Navrátila?
Tahle voda je naše

Tahle voda je naše

Když dojde k havárii pitné vody, může se přihodit ledacos. Nastává spor mezi pražskými čtvrtěmi, který se řeší i v…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*